Ennyi az alvásigényünk különböző életkorokban
A hazipatika.hu szerint a hosszú és kielégítő alvás ugyanolyan fontos a testünk egészsége szempontjából, mint a víz vagy a táplálkozással bevitt vitaminok és ásványi anyagok. Az agy és az izmok regenerálódásában, az immunrendszer megerősítésében és számos súlyos megbetegedés megelőzésében kulcsszerepet játszik. Általánosságban véve az optimális alvási időtartam 7-8 órában határozzák meg, ám ezt számos tényező, például az életkor, az egészségi állapot és az aktivitási szint befolyásolhatja. Ugyanakkor a pihenés minősége is lényeges; előfordulhat, hogy bár elegendő időt töltünk az ágyban, mégsem érzzük magunkat kipihentnek.
Tévhit, hogy az idősebbeknek kevesebb alvásra van szükségük
Az Amerikai Nemzeti Alvásszövetség (National Sleep Foundation) kilenc korcsoportra bontva határozza meg az ideális alvás időtartamát. A csecsemőknek, kisgyermekeknek és tinédzsereknek az átlagosnál több alvásra van szükségük a megfelelő testi és szellemi fejlődés érdekében. Ugyanakkor tévhit, hogy az idősebbeknek kevesebb alvás is elegendő, még a 65 év felettieknek is legalább 7-8 óra alvásra van szükségük a test megfelelő regenerálódásához. Az idősebbek alvása viszont általában felületesebb; a betegségek miatt gyakran felriadnak éjszaka, vagy többször is felkelhetnek. Ezért napközben gyakran fáradtnak érezhetik magukat, és hosszabb-rövidebb időre el is tudnak szundítani.
Az alvásszövetség ajánlása alapján az alábbi időtartamokat javasolják a különböző korosztályoknak a pihenésre:
- újszülöttek (0-3 hónap): 14-17 óra;
- csecsemők (4-11 hónap): 12-15 óra;
- kisgyermekek (1-2 év): 11-14 óra;
- óvodáskorú gyermekek (3-5 év): 10-13 óra;
- iskolás gyermekek (6-13 év): 9-11 óra;
- tinédzserek (14-17 év): 8-10 óra;
- fiatal felnőttek (18-25 év): 7-9 óra;
- felnőttek (26-64 év): 7-9 óra;
- idősek (65 év felett): 7-8 óra.
Ezek az adatok elsősorban iránymutatást adnak arra vonatkozóan, hogy az egyes életkorokban mekkora alvásidőre van szükségünk. Ugyanakkor az egészségi állapotunk és életmódunk miatt ezek a tartományok enyhén változhatnak. Ezért fontos, hogy mindenki egyénileg értékelje, mennyi pihenésre van valójában szüksége. Ha úgy érzi, hogy az ideálisnak gondolt alvásidő után is fáradt, nehéz a koncentráció, és több kávéra van szüksége a napi teendők elvégzéséhez, valószínűleg több pihenést igényel. Betegség esetén további időt kell szánni a pihenésre, hogy segítsük a szervezetünk gyógyulását és regenerálódását.
Fotó: Illusztráció/ freepik