2025.04.03., csütörtök - Buda, Richárd napja
facebook
Keresés
A bolondok napja története – Ez volt a leghírhedtebb átverés

A bolondok napja története – Ez volt a leghírhedtebb átverés

2025. április 01., 13:13
A legszemtelenebb tréfáját mindenki április 1-jére tartogatja. A bolondok napja mókás története azonban messze túlmutat a gyermeteg poénokon.

Április első napján jön el a mókamesterek ideje! Számos népszokás, fergeteges tréfa köthető ehhez a jeles naphoz, ami régebbre nyúlik vissza, mint hinnénk. A bolondok napja, azaz április 1. történtének eredete azonban a múlt homályába vész – írja a life.hu.

Miért április 1. bolondok napja? 

Az egyik feltevés szerint a Német Római Birodalom 1540. április 1-jére tette a pénzverés egységesítését, amire a bankárok, spekulánsok nagyban rákészültek. Csakhogy az egységesítést az utolsó pillanatban mégis elhalasztották, így bolondok napján emlékeztek meg a lóvá tett pénzemberekről.

Egy ismert magyarázat Franciaországhoz kötődik: eredetileg április első napja volt az újév kezdete, amikor az ismerősök megajándékozták egymást.

Amikor január 1-re tették az újév kezdetét, az ünnep megszűnt, de a szokás maradt, így mókás apróságokkal ajándékozták meg egymást. Egyes kutatók a római Szaturnália ünnepéhez kötik a népszokást, amikor a tavaszi nap-éj egyenlőség idején úr és szolga egy napra helyet cserélt, míg mások a szabin nők elrablásával hozzák összefüggésbe.

Nagyon sokan a húsvéti passiójátékokhoz kötik a jeles nap eredetét, amikor Krisztus szenvedéseit jelenítették meg, de sokan beszélnek az ünnep kelta eredetéről is. Kevésbé izgalmas, ám logikus magyarázat az, hogy a bolondok napja eredete a kiszámíthatatlan tavaszi időjáráshoz köthető.

Népszokások és bolondok napi tréfák

Magyarországon a népi hiedelmek ezt a napot szerencsétlen napnak tartották a vetéshez, így mezőgazdasági munka híján bolondoztak, melynek gyakran a gyerekek voltak a célpontjai. Elterjedt népszokás volt például, hogy esernyőmagért, kakastejért, szúnyogzsírért küldtek valakit a boltba, de gyakoriak voltak a viccek, humoros történetek is.

Egyes helyeken úgy tartják, hogy a poénokat délig kell megejteniük, különben a tréfálkozó lesz április szamara.

A média megjelenése aztán új távlatokat nyitott a bolondok napi tréfáknak, amik mind a közösségi médiában, mind a sajtóban megjelenhetne, több ezer embert téve április bolondjává. Egyik leghíresebb – vagy hírhedtebb – eset akkor volt, amikor elhitették az angolokkal, hogy a Big Ben digitális órára vált, valamint a BBC adása, amikor svájci farmerek rekorder spagettihozamáról írtak. A média előretörése miatt elterjedtek az internetes csalások, így az emberek gyanakvóbbá váltak minden tréfára.

A pszichológiai oldal

Bolondok napján az ember áthágja a társadalmi normákat, feje tetejére áll a világ, így a népi hagyományoknak pszichés oldala is van. Az ugratások során a mókamester hatalmat és nagyságot érez, az évnek egyetlen napján büntetlenül viccelődhet, önfeledten elengedheti magát.

Fotó: illusztráció/Freepik