A gyógynövény, ami megnyugtatja és javítja a hangulatot
A bien.hu cikke alapján kiderül, mi mindenre jó, és hogyan lehet alkalmazni!
A közönséges orbáncfű egy lágy szárú évelő növény sárga virágokkal.
Főként erdőszéleken és réteken nő, Magyarországon a Bükk-hegység az egyik fő termőhelye. Érdekes jelenség, hogy ha a leveleket a fény felé tartjuk, sok áttetsző pöttyöt láthatunk rajtuk - ezek az úgynevezett illóolaj-tartók, amelyek szélén érdekes fekete mirigypontok találhatók.
Milyen jótékony hatásai vannak?
Ez a kis növény olyan híressé vált a hangulatjavító hatásáról, hogy egyesek "természetes Prozacként" emlegetik, ami egy antidepresszáns gyógyszer. A hatásmechanizmus lényege, hogy gátolja a monoamin-oxidáz nevű enzimeket, ami mérsékli a feszültséget, szabályozza a hangulatváltozásokat és hozzájárul az általános jó közérzethez. Az idegcsillapítás után a második fő ok, amiért sokan használják, az, hogy serkenti a tobozmirigy által termelt melatonin (az alvás természetes hormonja) mennyiségét, ami megkönnyíti az elalvást és elősegíti a nyugodt pihenést. Emellett gyakran alkalmazzák görcsoldóként, vízhajtóként, emésztési panaszokra és savcsökkentőként is.
Az orbáncfüvet külsőleg is használják: a vörös orbáncfüvet sebek és zúzódások kezelésére alkalmazzák. Az olajat úgy nyerik ki, hogy a virágokat és leveleket összetörlik, és ezzel felszabadul a vöröses hypericin nevű anyag. Kozmetikumokban is gyakran használják kivonatát, különösen a pattanások elleni termékekben.
Hogyan lehet felhasználni?
Készíthet belőle teát: öntsön le forrásban lévő vízzel egy adag (kb. fél evőkanál) orbáncfüvet, majd fedje le és hagyja állni 10 percig. Ha a stressz csökkentése és az alvás javítása a cél, akkor este fogyasszon belőle egy csészével. Ha az emésztés javítása vagy a savcsökkentés a cél, akkor étkezés után 15-30 perccel igyon meg egy bögrével. Fontos, hogy 6 hét folyamatos tea fogyasztás után tartson 6 hetes szünetet. Ha nem szereti a teát, akkor tabletta vagy kapszula formájában is beszerezheti az orbáncfüvet. Az orbáncfüvet használhaja olaj formájában is: tegyen kb. fél kiló orbáncfüvet egy üvegbe, majd öntsön hozzá 1 liter olívaolajat, és hagyja állni 2 hétig napos helyen, például a teraszon. Ezután szűrje le, és a kapott vörös olajat használhatja napégés vagy már begyógyult sebek kezelésére. Állítólag pozitív hatással lehet az orbáncfű olajból készült borogatás a reumás panaszokra is.
Fontos tudnivalók használat előtt
Ne alkalmazza ezt a gyógynövényt hirtelen felindulásból, ajánlott orvosi felügyelet mellett alkalmazni. Fontos megjegyezni, hogy az orbáncfű csökkentheti a fogamzásgátló tabletták, antidepresszánsok, nyugtatók, epilepszia és fájdalomcsillapítók hatékonyságát. Ne alkalmazza a gyógynövényt, ha véralvadásgátlót szed, cukorbeteg, várandós vagy szoptat! Továbbá fontos, hogy az orbáncfű alkalmazása alatt kerülje a napozást (beleértve a természetes napfényt és a szoláriumot is), mert ilyen esetben könnyebben leég a bőr a napon, és akár hólyagos kiütések is előfordulhatnak.
Fotó: Illusztráció/gyogytea.hu