A gyógynövény, ami a nők legjobb barátja
A barátcserje (Vitex agnus-castus) egy olyan gyógynövény, mely a Földközi-tenger térségéből és Ázsiából származik, és évszázadok óta használják a nőgyógyászati problémák kezelésére. Napjainkban hatékonyságát kapszulák, kivonatok és teák formájában fejti ki - Németországban például az egészségügyi hatóságok ajánlják menstruációs rendellenességek enyhítésére - írja a divany.hu.
A barátcserje egészségügyi előnyei
A barátcserje csökkenti a gyulladást, kiegyensúlyozza a hormonokat és javulást hozhat olyan állapotokban, ahol az ösztrogén és a progeszteron szintje emelkedett vagy csökkent. Bár a kutatók pontosan nem ismerik a működését, a tanulmányok kimutatták, hogy a növény gyógyító tulajdonságokkal rendelkezik. Lássuk részletesebben, hogy milyen pozitív hatásokat ismerünk!
Mérsékelheti a PMS tüneteket
Egy tanulmány azt találta, hogy a napi 20 milligramm barátcserje kapszula szedése három hónapon keresztül jelentősen csökkenti a premenstruációs szindróma (PMS) jellemző tüneteit, mint például a mellfájdalom, a fejfájás vagy a hangulatváltozások.
Különösen hatékony lehet a hangulatingadozások enyhítésében
Ez hasznos lehet azoknak, akik a PMS miatt depressziót vagy ingerlékenységet tapasztalnak, mivel az antidepresszánsok hosszabb idő alatt fejtik ki hatásukat, ellentétben a medvefarkú cickafarkkal, amely gyors megoldást kínál a tünetekre.
Javíthatja a termékenységet
A meddőségnek számos oka lehet, és az egyik lehetséges ok a menstruációs ciklus luteális fázisával kapcsolatos, ami az ovuláció és a menstruáció közötti időszakra vonatkozik. A luteális fázis során a progeszteron hormon szintje emelkedik. Ez a méh nyálkahártyájának vastagabbá válásával jár, ami a potenciális terhességre való felkészülés része. Ha a progeszteron termelése nem elegendő, akkor a méh nem tudja támogatni a terhességet.
A luteális fázis problémái gyakran olyan állapotokhoz kapcsolódnak, amelyek menstruációs rendellenességeket okoznak, például az endometriózis, a policisztás petefészkek szindróma (PCOS) vagy pajzsmirigy-rendellenességek. A barátcserje beavatkozhat, mivel egy tanulmány szerint (az alanyok napi 20 milligramm adagot szedtek) növeli a progeszterontermelést és segít normalizálni a luteális fázist. Kutatások azt is kimutatták, hogy a gyógynövényt tartalmazó étrend-kiegészítők akár meg is kétszerezhetik a teherbe esés esélyét a luteális fázis problémákkal küzdő nőknél.
Enyhítheti a menopauza tüneteit
A menstruáció megszűnésével járó menopauza során az alacsony hormonszint továbbra is kellemetlen tüneteket okozhat, például hőhullámokat és depressziót. A barátcserje enyítheti a tüneteket, mivel fitoösztrogéneket tartalmaz, amik olyan természetes anyagok, amelyek ösztrogén-szerű hatást fejtenek ki az emberi szervezetben.
Fotó: Illusztráció/sweetgarden.hu