2024.11.24., vasárnap - Emma napja
facebook
Keresés
VR-szemüveg: így árt a látásunknak

VR-szemüveg: így árt a látásunknak

2023. június 30., 11:30
A virtuális valóság folyamatosan fejlődik, így rendszeresen megjelennek új technológiák és alkalmazások, amelyekkel egyre gyakrabban találkozhatunk a mindennapi életünkben. A VR-szemüveg is ilyen újdonságok egyike, de valaha elgondolkodtunk-e azon, hogy ezek a látási élményhez készült eszközök milyen hatással vannak a szemünkre használat közben?

Mit tudunk a VR-eszközökről? Az átlagember talán úgy fogalmazná meg a választ, hogy a VR-szemüveg egy eszköz, amelyen keresztül különleges látásmódot tapasztalhatunk. Míg Amerikában már több millió ember részesül a VR használatában, addig itthon a legtöbben valószínűleg csak kiállításokon találkoztak vele eddig.

Amikor felhelyezzük a szemüveget, egy virtuális valóságba csöppenünk, ahol mi magunk is részeseivé válnak az általunk látottaknak, egyfajta szereplővé. Gyermekeink, unokáink talán már kipróbálták a VR-szemüveget. Ez a korosztály leggyakrabban számítógéphez vagy konzolhoz csatlakoztatja az eszközt - közölte az EgészségKalauz.

Hogyan befolyásolja a VR-szemüveg a látást?

A kutatások kimutatták, hogy hosszan tartó VR-szemüveg viselése megterheli a szemet, kellemetlen érzést, szemfáradtságot és homályos látást okozhat.

Amikor digitális képernyővel rendelkező eszközt használunk, hajlamosak vagyunk kevesebbet pislogni, ami a szem megerőltetéséhez vagy kifáradásához vezet.

- mondja Dr. Cserháti Zoltán, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa. A VR-fejhallgató használata befolyásolhatja az agy és a szem közötti interakciót, és arra kényszerítheti az agyat, hogy másképp dolgozza fel a vizuális információkat.

A rendszeres VR-használók számos tünettel találkozhatnak:

Szemszárazság: A szem megerőltetése mellett a csökkent pislogási gyakoriság miatt nem alakul ki megfelelő hidratáció és a könnyek nem terülnek szét megfelelően a szemfelszínen, ami szemszárazságot eredményezhet. A VR-szemüvegek által kibocsátott hő fokozza a könnyek párolgását, ami szintén hozzájárul a szemszárazsághoz. A kontaktlencsét viselők még nagyobb valószínűséggel tapasztalnak száraz szemmel kapcsolatos tüneteket a VR-használat során.

Kiberbetegség: A virtuális valóság betegsége (kiberbetegség) olyan mozgással összefüggő rosszullét, mint amikor valaki émelyeg, amikor autóban utazik. A virtuális valóság megváltoztatja a mélységérzetünket (hogyan látjuk és érzékeljük a körülöttünk lévő teret), ami rosszullétet okozhat. Kutatások szerint a legtöbb VR-felhasználó tapasztal hányingert, álmosságot és szédülést. Azok, akik hajlamosak rosszul érezni magukat vonaton, repülőgépen vagy hajón utazva, nagyobb eséllyel szenvednek kiberbetegségben a VR-használat során.

Szemrángás: A VR-szemüveg által nyújtott folyamatosan mozgó, vibráló, villogó, színes vagy változó fényhatások gyakran kényszerítik a szemizmokat gyors alkalmazkodásra. Hosszú ideig tartó és tartósan fennálló ilyen stresszhatások akaratlan szemizomrángásokhoz vezethetnek. Ha észreveszünk ilyen tüneteket magunkon, érdemes szünetet tartani a VR-eszköz használata közben.

Homályos látás: A gyakori vagy hosszantartó VR-szemüveg használat homályos látást eredményezhet. Ez hasonlóan gyakori tünet a számítógépes látás szindrómájában is. Az elmosódottság átmeneti, és a látásélesség helyreáll, ha pihentetjük a szemünket.

A szemüvegeseknek is lehetőségük van a VR használatára?

Természetesen, szemüveggel is viselhetjük a hagyományos VR headsetet. Ha nem látunk jól, nagy valószínűséggel a VR élmény során is szeretnénk a szemüveget használni, azonban ez esetben több időt kell szánni az eszköz igazítására, hogy kényelmes legyen. Minél szélesebb a szemüveg kerete, annál valószínűbb, hogy érintkezik az eszközzel. Nagyobb és vastagabb keretet viselve számítanunk kell olyan problémákra, mint az illeszkedés és a kényelem. Kellemetlenséget jelenthet, hogy többször le kell vennünk a headsetet használat közben, hogy megtisztítsuk a párásodó szemüveglencséket. Ráadásul szemüvegesként a perifériás látásélményünk nem lesz olyan jó, mint a kontaktlencsét viselőknek, mivel a VR szemüvegek a perifériás területeket is tartalommal töltik fel. Azonban a szemüveges VR-felhasználók kényelméért már több gyártó készít speciálisan illeszthető dioptriás lencséket. Ez természetesen plusz költséget jelent ezen célcsoport számára.

Fotó: illusztráció/Pexels