Ősi ételbabonák: Ismeri a narancs és a szerelem kapcsolatát?
A legismertebb babonák közé tartozik, hogy ha beüti a könyökét, akkor váratlan vendég érkezik, vagy ha otthon hagyott valamit és vissza kell mennie érte, jobb, ha leül pár percre, mielőtt újra elindul, különben elhagy a szerencse. Az ételekhez is kapcsolódnak babonák, több ételhez társul valamilyen hiedelem - írja a SóBors.
Só
A sóval kapcsolatos babonák régre nyúlnak vissza, már a rómaiak is úgy vélték, hogy ha kiömlik, az rossz előjelet jelent. A kiömlő só akár veszekedésre is utalhat, vagy egyszerűen azt jelentheti, hogy az, aki kiborította, mérges lesz. Misztikus filmek és sorozatok rajongói találkozhattak a sóval, mint fegyverrel. Ha körbeönti maga körül, védelmi zónát teremt, a démon nem tudja átlépni a sót. Ha pedig jobb kezével a bal válla fölé dobja, akkor magát az ördögöt találja el a szemén. Így a sátán megvakul és nem tudja megragadni a lelkét.
Fokhagyma
Vámpírtörténetekből szintén jól ismert a fokhagyma ereje, ilyenkor egy fokhagymafüzért erősítenek az ablakba, vagy helyeznek az ablakpárkányra, így a boszorkányok, démonok és ártó szellemek elkerülik az otthonukat. Igaz, az újabb vámpírsztorik szerint egyáltalán nem hatásos fegyver. A hagyma és fokhagyma kapcsán arra figyeljen, hogy a héja ne hulljon a padlóra, mert ha ez mégis megtörténik, akkor az balszerencsét jelent.
Kenyér
Kenyérsütésnél hagyomány "bevágni" a pékárut. Ennek két oka van, egyrészről praktikus, hiszen úgy gyorsabban megkel, másrészről a régiek szerint így el lehet űzni az ördögöt, aki épp azon mesterkedik, hogy a kenyér ízét elrontsa. Más babona is kapcsolódik a kenyérhez. Egy másik ismert kenyérrel, süteményekkel és kekszekkel kapcsolatos hiedelem szerint, ha férjhez akar menni, akkor a tálcán elhelyezett utolsó falatot sose vegye el, különben Ámor nyila nem találja el.
Narancs
Ha már romantikára terelődött a szó, akkor ideje, hogy megismerjen egy egyszerű szerelmi bájitalt. Nyugalom, nem kell ihatatlan koktélt összeállítania, bőven elég, ha egy darab narancsot ad a kiszemeltnek, így biztos, hogy szerelmes lesz. Legalábbis a hiedelem szerint.
Tea
A teaivás egyenértékű egy ceremóniával. A néphiedelem szerint ha az óramutató járásával ellenkező irányban keverjük, akkor balszerencse jön, ha pedig a teába tej is kerül, mindig a cukor után kerüljön a csészébe, az angolokhoz hasonlóan. Miért? Mert ha a tejet előbb önti, mint a cukrot, akkor elvágja a szerelem útját. Jó dolgok is köthetők a teához, ha a cukor nem teljesen olvad fel, az azt jelenti, hogy valaki titokban szerelmes Önbe. Bosszantó érzés, amikor a tealevelek kiszöknek a szűrőből, de ha a babonás oldalát nézzük a dolognak, inkább örüljünk, mert az nagy szerencsét jelent.
Tészta
Ősi kínai hiedelem szerint a tészta minél hosszabb, annál jobb. A hosszú tészta ugyanis a földi élet hosszúságát szimbolizálja. Tehát, ha a hosszú élet titkát keresi, ne törje el a spagettit.
Paprika
Barátnak mindig óvatosan kínáljon fel paprikát. Az egyszerű szabály az, hogy ne adja a kezébe, mert akkor veszekedés lesz a vége. Egyszerűen csak tálalja az étkezőasztalon, hagyja, hogy a vendég maga vegye ki a kiszemelt darabot.
Petrezselyem
A gyönyörű zöld fűszernövényhez rengeteg babona társul. Az egyik legismertebb szerint, ha egy házas asszony ülteti, az azt jelenti, hogy gyermekáldás következik be. Ha egy ismerős segít a kertje rendbetételében, akkor ne engedje, hogy petrezselymet ültessen, mert a hiedelem szerint az balszerencsét hoz.
Fotó: illusztráció/Pixabay