Gyors, rövid edzés: ez lenne az ideális mozgás 50 év felett?
A HIIT-módszert használó Coe olimpiai bajnok lett, és ma már több tízezer ember esküszik erre az edzésmódszerre, aminek rengeteg változata van, beleértve a Tabata, a Gibala és a kombinált/hibrid HIIT-t is. Az időbeli terjedelem a leggyakoribb esetben az 1:2 arányú, ami azt jelenti, hogy a pihenőidő duplája az intenzív edzésnek. Az elterjedése óta a HIIT-edzésre vonatkozóan több tanulmány és cikk is megjelent, és sokan védik vagy támadják az edzésmódszert. A HIIT-módszert használók szerint pozitív hatással van a véroxigén-szintre (VO2), ami által az ember kevésbé érzi magát fáradtnak, és kitartóbb tud lenni a munkavégzésében. Emellett hatékony a cukorbetegség elleni küzdelemben, és segít a stresszoldásban is. A kritikusok szerint az intenzív edzés megterhelő hatása veszélyes lehet, és mindenki számára egyedi programokat kell kialakítani, ami megnehezíti a trénerek dolgát.
A gerontológusok gyakran megkérdőjelezik, hogy érdemes-e kipróbálni a HIIT-edzéseket ötven, vagy még inkább hatvan év felett. Az orvosok véleménye eltérő, és nem lehet általánosan érvényes állítást tenni arról, hogy az idősebb korosztály számára a HIIT-módszer előnyös vagy káros lenne. Ahogy az ételek, úgy a mozgásprogramok hatása is eltérő lehet az egyes emberek szervezetére.
Az író inkább ösztönzi az embereket, hogy gondolják át, mire vágynak és hogy mi az, amit szervezetük elbír. Ha úgy érzik, hogy elég jó állapotban vannak az intenzív edzésekhez, akkor is tanácsos orvosukkal vagy szakértővel konzultálni. A háziorvosuk fel tudja mérni, hogy izmaik, szívük, tüdejük és gerincük alkalmas-e az erősen változó megterhelésű és hiperintenzív mozgásra. Szív- és érrendszeri betegeknél különösen fontos figyelmet szentelni, mivel az erősebb megterhelés súlyosabb károkat okozhat.
Együtt kell egyeztetnünk orvosunkkal, hogy milyen mozgás vagy milyen hibrid (vegyített eszközű) mozgásprogram megfelelő számunkra, mivel előfordulhat, hogy az egyik mozgás (például a kocogás) hasznos, de a másik (például a kerékpár) egészségügyi okok miatt nem. Mindenesetre, mint minden más mozgásnál, itt is fontos, hogy alaposan bemelegítsünk, mivel a szuperintenzív időszak később nagy megterhelést jelenthet a szervezetünk számára, és ennek nélkülözése sérüléseket okozhat.
Az író nem rajong annyira a HIIT-edzésekért, inkább a "járó motor" elvét követi, ami azt jelenti, hogy nagyjából azonos terheléssel mozgunk, legyen az kerékpározás, gimnasztika, kocogás vagy úszás - legfeljebb egy órán keresztül. Ezt a terhelést naponta vagy kétnaponta ismételve a szervezetünk hozzászokik, és az edzés része lesz mindennapi életünknek. Jó esetben már várjuk a mozgás időpontját, és az edzés után kellemesen elfáradunk.
Cikk forrása: Egy.hu
Képek forrása: Freepik