2024.11.24., vasárnap - Emma napja
facebook
Keresés
Évtizedes mítosz dőlt meg a sárgarépáról

Évtizedes mítosz dőlt meg a sárgarépáról

2024. október 04., 19:33
Ha így készíti el a répát, tudományosan igazoltan jobban hasznosul a szervezetében.

A sárgarépa nem véletlenül az egyik legnépszerűbb zöldség. Számos pozitív hatása van az egészségünkre, többek között gazdag A-vitaminban, amely elengedhetetlen a látás egészségéhez, a bőr szépségéhez, és az immunrendszer megfelelő működéséhez. Emellett jelentős mennyiségű antioxidánst, különösen béta-karotint tartalmaz, amelyet a szervezetünk A-vitaminná alakít. A béta-karotin a sárgarépa egyik fő értékes eleme, és számos előnye van: támogatja a szemet, erősíti az immunrendszert, sőt még a bőr egészségére is jótékony hatással van. Mindezek alapján logikusnak tűnhet, hogy minél természetesebb formában fogyasztjuk a sárgarépát – azaz nyersen –, annál jobb. Vajon tényleg így van?

A táplálkozással kapcsolatos mítoszok szinte generációról generációra öröklődnek, és időnként évtizedeken át tartják magukat, anélkül hogy komoly tudományos vizsgálatok cáfolnák vagy igazolnák őket. Az egyik legismertebb ilyen mítosz a sárgarépához kapcsolódik. Gyakran hallottuk gyerekkorunkban, hogy ha ropogósan, nyersen fogyasztjuk a sárgarépát, az a legjobb módja annak, hogy a benne található tápanyagokat maximálisan kihasználjuk. Ez a tanács szinte minden táplálkozási tanácsadó alapvetése volt – egészen mostanáig. Friss kutatások ugyanis megdöntötték ezt a régi hiedelmet – számolt be a femcafe.hu.

Bár sokáig azt hittük, hogy a nyers zöldségek fogyasztása a legjobb módszer, hogy minden vitamint és ásványi anyagot hasznosítsunk, a sárgarépával kapcsolatban ez nem teljesen igaz. Egyre több tudományos vizsgálat mutat rá, hogy a sárgarépában található bizonyos fontos tápanyagok, mint például a béta-karotin, jobban hasznosulnak, ha a zöldséget megfőzzük.

Az újabb kutatások meglepő eredményre jutottak: a sárgarépa főzése nem csökkenti, hanem épp ellenkezőleg, fokozza a béta-karotin felszívódását a szervezetben. A sárgarépa sejtfalai ugyanis erősen rostosak, és nyers állapotban nehezebben hozzáférhetővé teszik a tápanyagokat. Amikor azonban hőhatás éri, például főzés vagy párolás során, a sejtfalak felbomlanak, és a bennük rejlő tápanyagok – különösen a zsírban oldódó béta-karotin – sokkal könnyebben hasznosulnak.

Egy tanulmány szerint a főtt sárgarépa béta-karotin-tartalmának hasznosulása háromszor hatékonyabb lehet, mint a nyers formában fogyasztott sárgarépáé. Ez azt jelenti, hogy hiába ropogtatunk el egy nagyobb adag nyers sárgarépát, a szervezetünk nem feltétlenül jut hozzá ugyanannyi tápanyaghoz, mint ha megfőzve ettük volna meg.

Természetesen nem minden tápanyag profitál a hőkezelésből. A főzés során egyes vízben oldódó vitaminok, például a C-vitamin, elveszhetnek, de mivel a sárgarépa fő tápanyaga a zsírban oldódó béta-karotin, ennél a zöldségnél a főzés kifejezetten előnyös lehet. Ráadásul a sárgarépa magas antioxidáns-tartalma is megmarad, sőt egyes kutatások szerint még növekedhet is hőkezelés után.

Fontos megjegyezni, hogy nem minden főzési módszer egyforma. A túl hosszú főzés vagy magas hőfokon történő sütés csökkentheti a sárgarépa tápanyagtartalmát. A legjobb módszer a rövid ideig tartó párolás vagy főzés, amely megőrzi a zöldség színét, ízét és tápanyagait is. Ha lehet, egy kevés egészséges zsiradékot – például olívaolajat – is adjunk hozzá, hiszen a béta-karotin jobban felszívódik zsírok jelenlétében.

Fotó: illusztráció/Freepik