Az emberek nagy része felébred hajnali 3-kor: ez a furcsa jelenség oka
Miért mindig ugyanabban az időpontban ébred fel?
A szakértők szerint mindenki felébred néhányszor az éjszaka folyamán, de ezek a mikroébredések annyira rövidek, hogy nem észleljük őket, és reggel már nem is emlékszünk rájuk. Hajnali három óra körül azonban más a helyzet. Dr. Barry Krakow alvásspecialista szerint egyszerű a magyarázat arra, hogy miért térnek magukhoz ilyenkor az emberek az alvásból: az ok az alvási ciklusokban keresendő – írja a Femina.
Egy éjszaka során több alvási ciklus is lezajlik, amelyek nagyjából négy órán át tartanak, és öt különböző alvási fázisból tevődnek össze. Az első négy fázis a szemmozgás nélküli alvás, az úgynevezett NREM, amely az agyhullámok és a szívritmus folyamatos lassulásával, a vérnyomás és a testhőmérséklet csökkenésével, az izmok lazulásával jár. A negyedik NREM-fázisban az alvás a legmélyebb.
Ezt követi az ötödik szakasz, a gyors szemmozgásos fázis, vagyis a REM. Ekkor az agy aktívabb lesz, és ekkor álmodunk. Ebben a fázisban jönnek létre a mikroébredések, amelyekre az esetek többségében nem emlékszünk, de az alvási ciklusok végén könnyebben észhez térünk belőlük.
Dr. Krakow szerint, mivel az emberek többsége általában este 11 óra körül tér nyugovóra, az első alvási ciklusuk hajnali 3 körül zárul le. Ekkor történik az ébredés, és az emberek gyakran ránéznek az órára. Ha ez többször is előfordul, és hasonló időpontot mutat, mint előző éjjel, nagyobb az esély, hogy elkezdenek gondolkodni rajta, miért keltek fel ismét ilyenkor. Ez az idegrendszert aktiválja, megnehezítve a visszaalvást. A következő éjszaka pedig már automatikusan töprengve ébrednek fel, ezzel létrehozva egy ördögi kört.
Nem kell aggódni miatta
Mivel ez a jelenség teljesen normális, és sokakat érint, nincs miért aggódnia. A legjobb, amit tehet, hogy nem foglalkozik a dologgal, és minél hamarabb igyekszik visszaaludni.
Fotó: illusztráció/Freepik