2025.04.24., csütörtök - György napja
facebook
Keresés
Varjúürülék okoz gondot Zalaegerszeg belvárosában – megoldást keres az önkormányzat

Varjúürülék okoz gondot Zalaegerszeg belvárosában – megoldást keres az önkormányzat

2025. április 22., 12:30
Zalaegerszeg belvárosának több pontján is komoly problémát okoz a vetési varjak jelenléte, amelyek ürüléke esztétikai és közegészségügyi kihívásokat vet fel. A városban élők gyakori panaszaival kapcsolatban Balaicz Zoltán polgármester közösségi oldalán osztotta meg a probléma hátterét és a jelenlegi lehetőségeket.

A polgármester elmondása szerint a varjak számának növekedése nem egyedi zalaegerszegi jelenség, hanem országos szinten is évek óta súlyosbodó probléma, amellyel szinte minden közép- és nagyváros küzd. A gond gyökere az, hogy a vetési varjak az Európai Unió madárvédelmi irányelve alapján védett fajnak minősülnek, így nem vadászhatók, nem zavarhatók, fészkeik nem távolíthatók el az év nagy részében.

Engedélyköteles fészekeltávolítás

A városvezetés évente kér külön engedélyt a természetvédelmi hatóságoktól a fészkek eltávolítására, amelyre kizárólag január 1. és február 15. között van lehetőség – ebben az időszakban ugyanis még nincsenek tojások a fészkekben. Idén is több helyszínen végeztek ilyen munkálatokat: a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház előtt, a Tudomány és Technika Háza mögötti parkolónál, a Kosztolányi utca egy részénél, a Dísz téren, a Kovács Károly téri buszállomásnál, a Platán soron, a Deák Ferenc téren, a Landorhegyi út 18. számú társasház előtt, a Landorhegyi Általános Iskolánál és környezeténél, az Űrhajós utcai bölcsőde előtti területen.

A fészkek eltávolítása emelőkosaras daruval vagy mászótechnikával történik, amely jelentős költségekkel és szakemberigénnyel jár. A varjak azonban rövid idő alatt visszatérnek, és új fészkeket raknak – a február közepi határidőt követően viszont ezekhez már nem lehet hozzányúlni.

Szélmalomharc a tisztaságért

A közterületek folyamatos tisztántartása is komoly kihívás. A városgazdálkodási dolgozók fertőtlenítik és tisztítják a leginkább érintett helyszíneket, de a munkálatok időigényesek és a szennyeződés gyorsan visszatér. A takarítás más fontos munkaterületekről von el kapacitást, például a zöldfelületek gondozásától.

A polgármester hangsúlyozta: jelenleg mindössze két jogszerű lehetőség áll az önkormányzat rendelkezésére – a korlátozott idejű fészekeltávolítás, illetve a rendszeres takarítás –, ám ezek nem jelentenek tartós megoldást.

Változást sürget a városvezetés

Balaicz Zoltán jelezte: hivatalos megkereséssel fordul a Megyei Jogú Városok Szövetségéhez és az illetékes minisztériumhoz, hogy a jogszabályi környezet módosításával központi segítséget kapjanak az önkormányzatok a védett fajok által okozott problémák kezelésére. A cél egy olyan megoldás kidolgozása, amely egyszerre veszi figyelembe az állatvédelmi szempontokat és a városi lakosság életminőségét.

A városvezetés várja a lakosság véleményét, ötleteit is, hogy közösen találjanak megoldást a hosszú távú rendezés érdekében.

Fotó: Balaicz Zoltán/Facebook

# Kapcsolódó cikkek