
Felszámolták a varjúfészkeket
A város különböző pontjain 200-300 vetési varjú él. A Zrínyi utca elején évtizedekkel ezelőtt 20-30 kolónia tanyázott, ami egyre nagyobb gondot okozott. A madarak építményeit húsz évvel ezelőtt megsemmisítették, a vetési varjak azonban - bár kisebb számban - újakat készítettek. A lombkoronákon idén hatot-nyolcat észleltek.
Székely Róbert, erdőgazdálkodási szakreferens, polgármesteri hivatal
- Teljesen nem tudjuk őket eltávolítani, de olyan helyeken, ahol problémát a fészkelésükkel nem okoznak, például a Platán soron, a Lidl Áruház mellett lévő, volt ruhagyári platánfákon, ott mindenféleképpen megmaradnának a fészkek. És próbáljuk terelni őket abba az irányba, hogy ne a városközpont és frekventált részein építsék meg a fészkeiket.
A kórház előtt álló 150 éves juharlevelű platánok az évek során közel 30 méter magasra nőttek. Ideális élőhely a tollasok számára azért is, mert ezen a környéken könnyen jutnak táplálékhoz.
Székely Róbert, erdőgazdálkodási szakreferens, polgármesteri hivatal
- A vetési varjúnak a szaporodásbiológiában az a sajátossága, hogy kolóniákban fészkel, és ugye a kolóniákban nagyon sok varjú van. Ez azért van, mert ugye a túlélése sokkal jobban biztosított ennek a fajnak, hogy ragadozók ellen tud védekezni, illetve azért van olyan magasan a fészek, hogy például a ragadozók például a nyestek, nyusztok már nem tudnak felmászni, és nem tudják károsítani a fészkeket.
A fokozott veszéllyel járó munkát Horváth Péter ipari alpinista végezte. A faápoló képesítéssel rendelkező szakember az első néhány métert emelőszerkezeten tette meg, majd speciális felszereléssel feljutott a magasba. Egy hosszú rúd segítségével leverte a fészket, s egyúttal a balesetveszélyes, száraz gallyakat is lemetszette.