
Íme a tevékenység, ami csodákat művel az aggyal
A digitális világ térnyerésének következménye, hogy az agyát gyakorlatilag folyamatosan éri valamiféle inger: értesítések, feladatok és hírek hada érkezik be, miközben elvárják Öntől, hogy koncentrált, kreatív és energikus legyen. Ez végtelenül megterhelő és fárasztó lehet, éppen ezért jogosan merülhet fel a kérdés: mit lehet tenni annak érdekében, hogy az agya ne csak túléljen, hanem valóban jól működjön? Akár hiszi, akár nem, de létezik egy végtelenül egyszerű tevékenység, amely csodákat művelhet az aggyal – írja a Psychology Today és a Brigitte nyomán az ELLE.
Az agy megmentője
Bármennyire is furcsának tűnhet, de a rendszeres egyedüllét és az aktív elmélyülés, különösen a naplóírás, különösen jó hatással lehet az idegrendszerre. A naplóírás, akár papíron, akár digitálisan, egyfajta pszichés szűrőként működik, ami lehetőséget kínál arra, hogy az Önben kavargó gondolatokat, érzéseket ne csak megélje, hanem meg is értse. Írás közben a jobb és a bal agyfélteke is dolgozik, a tevékenység pedig segíthet csökkenteni a stresszt, megelőzheti a szorongást, fokozhatja a kreativitást, valamint növelheti a mentális jólétet.
Napi 10-15 perc
Kutatások szerint azok, akik rendszeresen leírják a gondolataikat, jobb alvásról, erősebb problémamegoldó képességről, illetve nagyobb önreflexióról számolnak be. A szakértők úgy vélik, a naplóírás főleg akkor hatásos, ha csendes környezetben végzik. Fontos tudnia, hogy az írás általi terápiát bárki gyakorolhatja, és már napi 10–15 perc is elegendő lehet ahhoz, hogy megtapasztalja a pozitív hatásokat.
Hogyan kezdjen neki?
Nem szükséges túlbonyolítania a dolgokat, nincs szükség irodalmi stílusra, a lényeg, hogy őszintén írja le, amit gondol. Írhat konkrét élményeiről, tapasztalatairól, de akár fan fictiont is, vagy akár teendőlistát is készíthet. A feladatlisták ráadásul különösen jótékony hatással lehetnek az agyra, mivel nemcsak a feladatok elkülönítéséről szólnak, hanem a teendők lépésről lépésre való kidolgozásáról is. Az elvégzett feladatok kipipálása dopaminfelszabadulást vált ki az agyban, ami nemcsak abban segít, hogy hosszú távon boldogabbnak érezze magát, hanem abban is, hogy javuljon a kognitív teljesítménye.
Fotó: illusztráció/Freepik