Az 5 legrosszabb és az 5 legjobb étel és ital a májnak
A máj számos anyagcserével kapcsolatos funkciót lát el, ideértve a fehérjék, koleszterin és epe termelését, valamint a vitaminokat, ásványi anyagokat és szénhidrátokat tárolja. Emellett méreganyagokat is lebont, például alkoholt, gyógyszereket és az anyagcsere természetes melléktermékeit. Ezek alapján értékelhető, hogy a máj megfelelő karbantartása létfontosságú az egészség megőrzéséhez.
Májvédő és májkárosító élelmiszerek és italok
Az étrend nem csak a testtömegre és vérnyomásra van hatással, hanem befolyásolja a máj egészségi állapotát is. Világszerte egyre több felnőtt szenved nem alkoholos zsírmájbetegségben, ami növeli a májrák, májcirrózis és más májelégtelenség kockázatát. Azonban jó hír, hogy megfelelő táplálkozással és rendszeres testmozgással megelőzhető a zsírmájbetegség kialakulása, és korai stádiumban visszafordítható - írja a femina.hu.
1. Mandula
A mandula kitűnő forrása az E-vitaminnak, ami hozzájárulhat a zsírmájbetegség megelőzéséhez. Ezeket a olajos magokat nemcsak nassolnivalóként fogyaszthatjuk, hanem felhasználhatjuk például zabkásákhoz vagy salátákhoz is a táplálkozásunkban.
2. Zab
A zabban található egy speciális rost a béta-glükán, amely segíthet csökkenteni a májkárosodás és az oxidatív stressz kockázatát az obstruktív sárgaságban szenvedő betegeknél. Az étrendbe könnyen beilleszthető májvédő élelmiszerek közül a zabkása reggelire kiváló választás.
3. Zöldségek
Annak érdekében, hogy megőrizze a máj egészségét, érdemes több zöldséget beiktatni a napi étrendjébe. Ideális esetben a tányér felének zöldségekből kellene állnia. A brokkoli például kitűnő választás, hogy növelje a rostbevitelt, és védelmet nyújthat a nem alkoholos zsírmájbetegség ellen is.
4. Spenót
A zöld leveles zöldségekben erős antioxidáns, glutation található, ami hozzájárulhat a máj megfelelő működéséhez. A sokoldalúan felhasználható spenót is ebbe a kategóriába tartozik, és vacsorára salátaként is kiváló választás, de a hagyományos spenótfőzelék is színesítheti mindennapi étrendünket.
5. Tea
A teafogyasztás pozitív hatással van az egészségre, különösen a máj számára. Egy 15 tanulmányt összefoglaló vizsgálat szerint a zöld tea csökkentheti a májenzimek szintjét nem alkoholos zsírmájbetegségben szenvedő betegeknél, így érdemes napi 2-3 csészével fogyasztani.
6. Energiaital
Több klinikai tanulmány is kimutatta, hogy az energiaitalok túlzott fogyasztása szorosan kapcsolódik az akut májkárosodás kialakulásához, bár az energiaitalok összetevőinek pontos hatása további kutatásokat igényel.
7. Alkohol
Az alkohol túlzott fogyasztása gyulladást okozhat a májban, amely hosszú távon hegesedéshez és májcirrózishoz vezethet, ami az alkoholos májbetegség végső stádiuma. A cirrózis által okozott károsodás sajnos visszafordíthatatlan.
8. Chips
A chipset és egyéb sós, olajos ropogtatnivalókat nem csak magas nátriumtartalom jellemzi, hanem magas finomított gabonatartalom és telített zsírsav is van bennük, amelyek károsíthatják a májat.
9. Fast-food
A gyorséttermi hamburgerek, sült krumplik, pizzák és hasonló ételek rendszeres fogyasztása szintén hozzájárulhat a nem alkoholos zsírmájbetegség kialakulásához, ami potenciálisan életveszélyes állapot, mivel zsír felhalmozódását okozza a májban.
10. Cukor
A máj a fruktóz nevű cukrot is használja zsír előállításához. Emiatt a túlzott finomított cukor és a magas fruktóztartalmú élelmiszerek fogyasztása zsírlerakódást okozhat a májban, ami májbetegséghez vezethet. A cukor ugyanúgy káros lehet a májra, mint az alkohol.
Fotó: Illusztráció/Freepik