2024.12.27., péntek - János napja
facebook
Keresés
A mesterséges intelligencia segítségével trükköznek a csalók: visszatért egy klasszikus csalási forma

A mesterséges intelligencia segítségével trükköznek a csalók: visszatért egy klasszikus csalási forma

2023. szeptember 21., 17:25
Különös módszerrel próbálkoznak.

Visszatért az egyik legrégebbi e-mailes csalás, melyet "nigériai herceges" trükként ismernek. Az esetben van egy kis meglepetés, mivel a rosszindulatú felek a mesterséges intelligencia segítségét is igénybe vették a jelenlegi e-mailek megfogalmazásához - írja a Femina.

A nigériai herceges csalás egy ismert klasszikus, annyira régi, hogy kezdetben postai úton és faxon is működött, majd az internet elterjedésével az online térbe került. Az összes ilyen jellegű csalás üzenete hasonló volt; a gonosz szándékú személyek gyakran kértek a címzettektől segítséget, hogy visszaszerezzék jogtalanul elvett örökségüket, ehhez pedig anyagi támogatásra volt szükség. Annak ellenére, hogy az üzenetek abszurdnak tűntek, és irreálisan magas összegeket kértek a naív áldozatoktól, sokan estek csalásuk áldozatául.

A nigériai csalás korszaka lejárt, és egy új generáció lépett elő, ami a generatív mesterséges intelligencia segítségével készített támadásokat indított, az Abnormal Security kutatása szerint. Az Abnormal több mint ezer támadást regisztrált, melyek szervezeteket céloznak meg, és legalább hetven egyedi e-mail-címet használnak. A tárgysorban egyszerűen az "Üdvözlet" szó szerepel, és nemcsak a sértett nigériai hercegekről, hanem az ENSZ-ről, Ukrajnáról, Elefántcsontpartról, Svájcról, Közép-afrikai Köztársaságból és még az Egyesült Államokból származó embereket is megtestesítik, áll a cikkben.

A taktika is kicsit változott. A hagyományos nigériai herceges üzenetek személyes haszonszerzésről beszéltek, míg az újabb verziók jelentős része üzleti tranzakciókkal kapcsolatos. Egy példában a csalók azt kérik az üzleti címzettektől, hogy utaljanak 50 millió dollárt, 10%-os jutalékért cserébe - egy "100%-ban kockázatmentes" üzleti tranzakció keretében. Ez a hagyományos 419-es csalás továbbfejlesztett változata, mely üzleti tranzakciókra hivatkozik. Mivel a csalók a generatív mesterséges intelligenciát is alkalmazták az e-mailek megfogalmazásához, a szövegek már kevésbé gyanúsak. Nincsenek nyelvtani hibák, és hitelesebb a megfogalmazás is. Ennek következtében a naív címzettek esetleg nem veszik észre, hogy csalók próbálják becsapni őket. Mivel a legtöbben tisztában vannak azzal, hogy tilos válaszolni a hasonló e-mailekre, a csalóknak alkalmazkodniuk kellett az új helyzethez. A generatív mesterséges intelligencia térnyerésével valószínűleg még meggyőzőbb és veszélyesebb e-maileket fognak létrehozni.

Fotó: illusztráció/Pexels