2024.11.21., csütörtök - Olivér napja
facebook
Keresés
A fagylaltfogyasztás csökkenti a szívbetegségek kockázatát?

A fagylaltfogyasztás csökkenti a szívbetegségek kockázatát?

2023. június 01., 12:25
Sokan inkább óvatosságra intenek a kutatást illetően.

Amikor egy kisgyerek először megkóstol egy fagylaltot, azt mondja: pfújj, ez hideg! De aztán valahogy mégis, hamarosan finom jutalmazó falattá válik a hűs édesség.

Mindannyiunk kedvence lehet nyári hűsítőként vagy ínycsiklandó desszertként, de sosem tekintjük egészségmegőrző vagy betegségmegelőző alternatívának. Bizonyos orvosi kutatások szerint talán tévedünk.

Itt van például a joghurt. Az is lehet hideg és finom gyümölcsízű. Bár nem olyan népszerű, mint a fagylalt, viszont abszolút egészséges táplálékként él a képzeletünkben. Miért kapott ilyen rossz PR-t a fagyi a tudomány részéről, amikor korábbi klinikai tanulmányok már bizonyították, hogy a cukorbetegeknél csökkenti a szívbetegség kialakulásának kockázatát, valamint az elhízott egyének inzulinrezisztenciához vezető állapotának kockázatát is jelentősen csökkenti?

Az egészséges fagyi?

Amikor David Marritt Johns, a Columbia Egyetem Egészségügyi Társadalomtudományi Tanszékének közegészségügyi történésze elővette a 2018-as Harvard-tanulmányt, ami bemutatta a fagyi pozitív egészségügyi hatásait, meglepődött.

Annak ellenére, hogy az eredmények világosan mutatták, hogy napi 64 gramm fagylaltfogyasztás csökkenti a cukorbetegek esetében a szívbetegség kialakulásának rizikóját, a fagyi-lobbi túlságosan közömbösen reagált a tudomány körében ahhoz, hogy elismerjék. Így a felfedezést sem hozták nyilvánosságra, pedig a kutatás során rájöttek, hogy ez nem az egyetlen hasonlóan kedvező élettani hatású eredmény a fagyi pozitív tulajdonságait illetően.

Vay talán mégsem egészséges?

John Ford, a londoni Queen Mary University vezető klinikai oktatója és közegészségügyi orvosa hamar elutasította a fagylaltot.
Dr. Ford érvelése szerint a fagylalt egészségügyi előnyeinek vizsgálata megtévesztő eredményeket hozhatott, mivel a fagylaltfogyasztók lehet, hogy éppen egy csokoládétorta helyett választották a fagyit, vagy néhány kilométeres reggeli kocogás után fogyasztották a hűsítőt. Tehát a fagylaltfogyasztás tényéből nem lehet messzemenő következtetéseket levonni anélkül, hogy ismernénk az összes részletet, még akkor sem, ha a fagylalt glikémiás indexe a barna rizzsel vetekszik.

Ugyanerre figyelmeztet dr. Duane Mellor, az Aston Medical School vezető oktatója és dietetikusa is, aki szerint hiba lenne egyetlen ételre vonatkozó általánosításokat tenni anélkül, hogy ismernénk az összes részletet, miközben étrendünk is olyan széles skálán mozog, mint életmódunk vagy napi rutinunk.

Ami legalább biztos...

Az orvostudomány képviselői egyetértenek abban, hogy a változatos és kiegyensúlyozott táplálkozás fontos szerepet játszik az egészség megőrzésében.

„Ez valóban így van!” - erősíti meg a Dívány kérdését dr. Milák Eszter orvostudományi szakértő, aki hozzáteszi:

„A változatos és kiegyensúlyozott táplálkozás jelentős szerepet játszik az egészségünk megőrzésében. Azok az életfontosságú tápanyagok, melyeket a szervezet nem képes önmaga előállítani, kizárólag egy egészséges és változatos étrend segítségével juttathatók be a szervezetünkbe. Az étrend kiegyensúlyozottsága biztosítja ezeknek a tápanyagoknak megfelelő mennyiségét és arányát, amelyek elengedhetetlenek a fehérjék, szénhidrátok, zsírok, vitaminok, ásványi anyagok és víz optimális beviteléhez, szükségesek az egészség és jóllét fenntartásához. Mindezen tápanyagok külön-külön fontos szerepet töltenek be az emberi szervezetben. Tehát még akkor is, ha a fagylalt esetében minden kétséget kizárólag bebizonyosodna, hogy valóban egészséges étel, továbbra is hangsúlyozom, hogy az egészséges táplálkozás (a táplálkozási irányelvek betartása) és a helyes életmód (testmozgás, a dohányzás mellőzése, mértékletes alkoholfogyasztás, stb.) továbbra is kiemelkedően fontos célokat jelent mindenki számára.”

Cikk forrása: Dívány

Fotó: Freepik