Új térképet rajzoltak Magyarországról
A térképen Magyarország aktuális erdőségei láthatók, de emellett az ország vízrajza, az úthálózat, a megyehatárok, és valamennyi település elhelyezkedése is szerepel rajta – számolt be róla a felső oktatási intézmény honlapja nyomán a 24.hu.
Ehhez hasonló falitérkép hazánkról utoljára 140 éve, 1885-ben készült, ezért a korszerűsítés már nagyon időszerű volt. A térképet megrajzoló Dr. Czimber Kornél, a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karának dékánhelyettese elmondta, ez a térkép a következő 50 évben hasznos információkkal szolgálhat az erdészek, erdőgazdálkodással foglalkozók és érdeklődők számára.
Hacsak jelentős változások nem jönnek (klímamelegedés, fafajcsere, erdőterület csökkenés/növekedés), úgy gondolom, hogy 2-5 évtizedig érvényben lehet. A főtérképen néhány területen a faállományok változhatnak, de összességében az erdőterületek, a jellemző faállományok (főleg a lassan növő fafajok állományai) megmaradnak
– hangsúlyozta.
Az alkotás 5 kiegészítő térképet is kapott, amelyek többek között az erdők tulajdonviszonyait, erdőfelügyeleti illetékesség és erdőtervezési körzethatárokat is mutatják. A végleges munkán emellett helyet kapott a magyar erdők fafajösszetételét mutató területdiagram és egy területkimutatás-táblázat is.
Az összeállított térképek jól bemutatják Magyarország erdeinek aktuális 2024. évi állapotát, gazdálkodási, védelmi, klímaváltozási vonatkozásait. A térképet az Országos Erdészeti Egyesület fogja sokszorosítani, angol és magyar nyelven is elérhető lesz.
Fotó: Soproni Egyetem