2024.11.21., csütörtök - Olivér napja
facebook
Keresés
Tilos ezt az 5 hulladékot a szelektív kukákba dobni

Tilos ezt az 5 hulladékot a szelektív kukákba dobni

2024. augusztus 17., 16:20
Sokan álmukból felébresztve is fújják, hogy melyik hulladék melyik szemetesbe kerül, ám mégis a mai napig van pár homályos folt szelektív hulladékgyűjtés témában.

Az alábbiakban a Femina összegyűjtött néhány olyan hulladékot, melynek – hiába hisszük esetleg az ellenkezőjét – a kommunálisban a helye.

Hőpapírok

A blokkokat, nyugtákat sokan a bevásárlást követően összegyűrik, és a szelektív hulladék közé dobják. Valójában azonban a hőpapír bisphenol-A (BPA-) tartalma miatt nem alkalmas az újrahasznosításra, így a szelektív gyűjtésre sem.

Zöldséges, gyümölcsös hálók

A hagymát, narancsot vagy más zöldséget, gyümölcsöt sokan vásárolják hálóba kötve. Ezek a hálók valóban műanyagból vannak, ám nincs feltüntetve rajtuk, hogy milyen műanyagból. Emiatt nem tekinthetők újrahasznosíthatónak, így a kommunális szemétben a helyük.

Celofán

Sem a celofán, sem a folpack nem újrahasznosítható anyag. Ezért a kommunálisban a helye.

Ételmaradékos papírok, műanyag dobozok

A kartonpapírból készült pizzásdobozt sokan tekintik újrahasznosítható hulladéknak. Bár az anyaga miatt valóban kerülhetne a kék fedelű kukába, mivel általában zsíros, így sajnos a kommunális hulladékba kell tenni - ha az alsó része tiszta maradt, az mehet a szelektívbe. A szalvéták és az el nem mosott műanyag éthordók ugyancsak nem kerülhetnek a szelektív gyűjtőbe. A fehér habdoboz ételhordók pedig nem csupán szennyezettségük, hanem anyaguk miatt sem mehetnek a szelektív hulladékok közé - ezek nem újrahasznosíthatóak.

Fémgőzölt műanyagok

Az úgynevezett fémgőzölt műanyagok, például chipses zacskók ugyancsak nem újrahasznosíthatóak, így sem a műanyag-, sem a papírhulladék-gyűjtőbe nem kerülhet. Ráadásul belsejük zsíros, olajos.

Fotó: illusztráció/Freepik