Sokan nem veszik komolyan, pedig 5 súlyos betegséget jelezhet ez a tünet
Apróságnak tűnik a szájszárazság, ez egy olyan tünet, amit nagyon sokan hagynak figyelmen kívül, pedig fogorvosok szerint öt súlyos betegséget is előrejelezhet. Ez a tünet arra utalhat, hogy valami nincs rendben a testükben, akár egy másik területén – olvasható a Dívány cikkében.
Súlyos betegségeknek tünete lehet a szájszárazság
A szájszárazság többféleképpen is jelentkezhet, ilyen a ragacsos érzés a szájban, száraz vagy fájó torok, rágási vagy nyelési nehézségek, vagy akár a rossz lehelet. Bizonyos egészségügyi állapotok, mint például a stroke, a cukorbetegség vagy az Alzheimer-kór is megmutatkozhat ily módon, míg ezek a tünetek autoimmun betegségre, például HIV-re vagy Sjögren-szindrómára is utalhatnak.
Ha tartósan észlelsz szájszárazságot, akkor, amikor felkeresed a fogorvost, jelezd neki, ő pedig segítséget tud neked nyújtani, hogy merre indulj el tovább, milyen orvoshoz érdemes fordulnod a tüneteiddel.
A nyál véd a betegségek ellen
A nyálnak nemcsak nedvesítő szerepe van, hanem kulcsfontosságú a szájunk egészségének megőrzésében. Segít semlegesíteni a baktériumok által termelt káros savakat, és kimossa az ételmaradékokat. Ezáltal kulcsfontosságú a fogszuvasodás megállításában, emellett olyan jótékony enzimeket is tartalmaz, amelyek segítik az emésztési folyamatot, és biztosítják a szükséges vitaminok és tápanyagok felszívódását a szervezetünkben. Azt az állapotot, amikor nyálunk nem termel elég nyálat a száj nedvesen tartásához, xerosztómiának nevezzük.
Az időnkénti szájszárazság normális. A száj például kiszárad, ha dehidratált vagy. A krónikus szájszárazság (amikor a száj állandóan száraz) azonban mögöttes egészségügyi állapotra utalhat.
1. Stroke
Az iszkémiás stroke akkor következik be, amikor az agy egy részének vérellátása elzáródik vagy csökken. Ez megakadályozza, hogy az agyszövet oxigénhez és tápanyaghoz jusson. Az agysejtek perceken belül elhalnak. A stroke másik típusa a vérzéses stroke. Ez akkor következik be, amikor egy agyi ér szivárog vagy megreped, és vérzést okoz az agyban. A vér megnöveli az agysejtekre nehezedő nyomást, és károsítja azokat.
A tünetei a következők:
- Beszédzavarok és a mások által elmondottak megértésének nehézségei.
- Zsibbadás, gyengeség vagy bénulás az arcon, karon vagy lábon. Ez gyakran csak a test egyik oldalát érinti.
- A száj egyik oldala is lecsünghet, amikor mosolyogni próbál az illető.
- Látási problémák az egyik vagy mindkét szemmel. Hirtelen homályos vagy elsötétült látás.
- Hirtelen fellépő, erős fejfájás, ami mellé hányás, szédülés és tudatváltozás is jelentkezhet.
- Járási nehézségek.
2. Cukorbetegség
A szájszárazság a magas vércukorszint gyakori tünete a cukorbetegeknél. Jelentkezhet még:
- Rossz lehelet, még fogmosás után is.
- Repedezett ajkak.
- Meglazult fogak.
- Szájfekély.
- Új vagy szélesebb fogközök a fogak között.
- Fájdalom vagy égő érzés a szájban vagy a torokban.
- Ragadós, sűrű nyál.
- Rágási, nyelési vagy beszédproblémák.
A magas vércukorszintű cukorbetegeknél nagyobb a fertőzések kockázata, és nem gyógyulnak olyan gyorsan, mint azok, akiknek normális tartományban van. A magas vércukorszint és a szájszárazság együttesen súlyos fogászati problémákhoz vezethet, ha nem kezelik őket.
3. Alzheimer-kór
A fogászati problémák az egyik gyakori tünete ennek a betegségnek. Az idősek ínye gyakran visszahúzódik, ami gyulladást és szuvasodást okoz; előfordulhat, hogy elfelejtenek fogat mosni, nem emlékeznek a fogselyem használatára, vagy nehezen mondják el az embereknek, hogy szájfájdalmat éreznek. Ezenkívül az Alzheimer-kóros betegek gyakran szenvednek szájszárazságtól, mivel nem tudnak annyi nyálat termelni. Ez abból adódik, hogy nem isznak elég vizet, mivel nem érzik magukat szomjasnak, vagy olyan gyógyszert szednek, amely kiszárítja a szájukat.
4. HIV
A HIV-járvány első éveiben a fogorvosok voltak az első egészségügyi szakemberek, akik észrevették a gyenge immunrendszer jeleit. A fertőzöttek több mint egyharmadának legalább egy súlyos szájüregi problémája van. A szájban jelentkező fájdalom vagy vérzés a fertőzés jele lehet, a súlyos fájdalom miatt egyesek még a gyógyszereik szedését is kihagyják. A HIV-fertőzés szájszárazságot okozhat, mert nem tudnak termelni elég nyálat a kényelmes rágáshoz és nyeléshez.
5. Sjögren-szindróma
A Sjögren-szindróma az immunrendszer rendellenessége, amelyet két leggyakoribb tünete ˗ a szemszárazság és a szájszárazság ˗ alapján lehet a legjobban azonosítani. Gyakran kíséri például a reumás ízületi gyulladást vagy a lupuszt. Általában először a szem és a száj nyálkahártyája és nedvesség elválasztó mirigyei érintettek, ami a könny és a nyál csökkenését eredményezi.
Bár a Sjögren-szindróma bármely életkorban kialakulhat, a legtöbb ember 40 évnél idősebb a diagnózis felállításakor. Az állapot sokkal gyakoribb a nőknél.
Fotó: illusztráció/Freepik