Ne dobja ki a lehullott faleveleket! 3 nagyszerű kerti felhasználási mód
A talaj menti fagyok elleni védekezés fontos része a ház körüli kerti munkáknak, melyekre az első fagyok beállta előtt gondolni kell. Nem csak a növények gyökerében okozhat károsodást, a talaj mikroorganizmusaira is hatással van.
Lehullott falevél felhasználása
Az ősz többféle kerti munkának az ideje, hiszen fel kell készülni a következő évre, ültetésekkel, illetve a növények megfelelő gondozásának is ideje – írja a Femina. Idetartozik az is, hogy a hideg beköszöntével egyre gyakoribb, általában éjszakai talaj menti fagyok ellen is védekezni kell, ha el akarjuk kerülni, hogy a talaj és a kerti növények károsodjanak általa.
A talaj menti fagy elsősorban a növények gyökereit teheti tönkre, amivel csökken a tápanyagok és a víz felszívódása, ami miatt a növény nem tud megfelelően fejlődni, illetve a következő évi hozamra is hatással lehet. A lehullott falevelek segíthetnek a megelőzésben.
A talajban élő hasznos mikroorganizmusok is elpusztulhatnak a fagyban, ami a talaj minőségét rombolja, és ez szintén a növényekre lesz káros hatással.
A kerti munkák között elsőként szerepel a lombhullató fákról lehulló falevelek összegyűjtése, amit sokan ilyenkor műanyag zsákokba téve kidobnak, vagy rosszabb esetben elégetnek, amit ma már jogilag is szabályoznak. Belterületen tilos az égetés, kivéve, ha azt az önkormányzat engedélyezi.
Mulcsozás
A faleveleket kár is kidobni, hiszen a növények védelmében kiváló szerepe lehet. Az ágyásokban például kifejezetten ajánlott a mulcsozás a talaj menti fagyok elleni védekezésnél, vagyis a lehullott faleveleket összegyűjtve az ágyásokba hordva kiváló szigetelőréteg keletkezik a fagyok ellen.
Komposztálás
A lehullott falevelekből komposzt is készülhet, ehhez nem kell mást tenni, mint összegyűjteni a faleveleket, és egymásra tenni azokat. Érdemes egy kupacba rendezni a faleveleket, így tavasszal fel tudja használni a talaj minőségének javítására.
Aprítás
A faleveleket fel lehet aprítani, és így bedolgozni a talajba. Egy mulcsozó fűnyíró segítségével könnyedén felapríthatók a gyepen lévő levelek, amelyek így természetes tápanyagforrásként szolgálnak majd, lehetővé téve a műtrágyázás elkerülését is.
Fotó: illusztráció/Freepik