Minden nap használjuk, közben lehallgat és információkat gyűjt rólunk - nem az okostelefonunk az
Az okoseszközök különböző fajtái már részét képezik a napi rutinunknak. Az emberek okostelefonon beszélgetnek, okosórák segítségével követik az időt, és okostelevíziókon élvezik kedvenc sorozataikat. Ám minél több alkalmazást és okoseszközt használunk, annál nagyobb a veszélye, hogy megfigyelnek minket. De mi a helyzet egy másik, szinte napi szinten használt eszközzel, az autóval?
Megfigyel és adatokat gyűjt
Az új típusú autókban több mint 1400 chip található. Ezek a modern gépjárművek gyakorlatilag négy keréken guruló számítógépek. Az autója tudja a nevét, a lakcímét, a munkahelyi címét, a garázskapu kódját, a telefonszámát és az e-mail-címét, valamint folyamatosan nyomon követi, hogy hova megy, és merre tart. A mikrofonok és kamerák a gépjárművekben hangfelvételeket készítenek, és más eszközök a járműhöz kapcsolódó összes adatot begyűjtik. Ezek lehetnek például szöveges üzenetek és híváslisták.
A modern autókban egyre több szoftver működik, amik a webböngészőkhöz hasonló módon gyűjtik az adatokat. Míg az asztali vagy mobil böngészőkben vannak telepíthető hirdetésblokkolók és nyomkövetés elleni szoftverek, addig az autóknál ennek megakadályozása nagyon nehéz. Még nem ismert, hogy az adatokat pontosan mire és hogyan használják fel, az viszont biztos, hogy ezeket az adatokat különböző módon fel fogják használni, és ezt később nem lehet majd ellenőrizni. Az adatok tárolására vonatkozó beállítást a jármű alkalmazásának menüjében találja, de ez típustól függően változik, és valószínűleg a gyártók szándéka, hogy elrejtsék vagy ne tegyék elérhetővé a felhasználók számára - számolt be a Femina.
Fotó: illusztráció/Pexels