2024.11.24., vasárnap - Emma napja
facebook
Keresés
Izgalmas szokások május 1-jén, amiről nem tudtak

Izgalmas szokások május 1-jén, amiről nem tudtak

2023. május 01., 19:39
Nem csak a munka ünnepéról szól május 1-je.

Május 1. a világban elsősorban a munka ünnepeként, a munkavállalók nemzetközi szolidaritási napjaként vált ismertté, melyet Magyarországon 1946 óta tartanak számon nemzeti ünnepként. Az ünnepet a történelem folyamán kiemelten kezelték a kommunista ideológián alapuló rendszerek, Magyarországban a rendszerváltás előtti szocialista érában számított igazán jelentősnek a felvonulásokkal, szórakozásokkal megkoronázott világnap. A majálisok azonban később sem veszítettek sokat népszerűségükből, ma is számos rendezvényt szerveznek országszerte.

Május 1-jei szokások a világban

Május 1-jét ugyan 1890 óta a munka ünnepeként tartják számon, néhány kivétellel a világ országaiban, ám a naphoz egészen más szokások is fűződnek egyes országokban, amiről legalább érdekességképpen jó tudni.

Franciaország: a gyöngyvirág ünnepe

Franciaországban már 1561 óta tiszteletben tartják ezt a napot, amelyhez egy különlegesen szép szokás kötődik: május 1-je náluk a gyöngyvirág ünnepe. Eredete egy néphagyomány, mely szerint a május első napján ajándékba adott virágszál szerencsét hoz. A szép szokás IX. Károly idején vált hivatalos ünneppé fête du muguet néven.

 

Hawaii: a lei ünnepe

Hawaiin is gyönyörű szokás kerül május 1-jén a középpontba. Ez a nap a lei hivatalos ünnepe náluk, amely a híres, nyakba akasztott virágfüzérüket jelenti. Az ikonikus tárgyat érkezésnél vagy búcsúzásnál akasztják a vendégek nyakába, barátságuk és vendégszeretetük jeleként, egy csók kíséretében.

A nagyjából fél méter hosszú, orchideából, szegfűből vagy más egzotikus virágból készült füzért a vendég távozásakor a vízbe dobhatja, és ha az kisodródik a partra, a hiedelem szerint a jövőben még visszatér az illető Hawaii szigetcsoportjára.

USA: törvénynap

A munkavállalók küzdelmeiről megemlékező ünnepet az Egyesült Államokban sokáig a világon elfogadott időpontban, az úgynevezett májusnapon tartották, ám 1961-ben ez megváltozott. Ekkor iktatták ugyanis hivatalosan is közrendbe a törvény napját (Law Day), melyet még Eisenhower elnök kiáltott ki 1958-ban.

Az ünnepnap célja, hogy hangsúlyozza minden állampolgár számára a jog szerepét az országalapításban. Ilyenkor számos előadás érhető el bárki számára a törvények kapcsán.

Marshall-szigetek: a függetlenség ünnepe

A Marshall-szigetek az Egyesült Államoktól való függetlenség kikiáltását és az alkotmányt ünneplik május 1-jén, mely 1979-re vezethető vissza. A 40-es években elfoglalt szigetcsoportot a Csendes-óceáni Gyámsági Terület tagjaként tartották számon sokáig, egyes atolljain nukleáris fegyvereket is teszteltek. Az ország 1973-ban lépett ki a mikronéziai szigetek szövetségéből, és 1979-ben ismerte el az USA az ország alkotmányát és Amata Kabua vezetésével működő kormányát. A Marshall-szigeteki Köztársaság később kikerült a gyámsági terület alól is. Május 1-jén a Marshall-szigetek kultúráját, hagyományait ünneplik meg a helyiek.

Cikk és képek forrása: Femina