Hogyan rendezzünk be apró lakásokat? 7 lakberedezői tipp, ami garantáltan megkönnyíti a mindennapokat
Sok fény
Fontos, hogy jól megvilágítsuk a tereket, mert a sötét szobák a valóságos méretüknél kisebbnek tűnnek. Első körben érdemes minél több természetes fényre törekedni, növelni az ablakok méretét, netán új ablakokat vágni – ha van rá lehetőség. Nem lehetetlen, az is előfordult már, hogy egy társasházban kértek engedélyt egy új ablak megépítésére, ugyanis az egyébként is fel volt állványozva szigetelés, felújítás okán, tehát nem került olyan sokba ez a beruházás. Egy földszintes ház esetén tehát inkább próbáljunk meg több természetes fényt engedni a belső terekbe. Egy lakásban pedig kivehetünk néhány köztes falat, így növeljük is a teret, illetve az így nyert, nagyobb helyiség több fényt kaphat, netán több oldalról is
– kezdi az alapoknál Eszter.
Ha a több természetes fény nem megoldható, akkor érdemes figyelembe venni a mesterséges megoldásokat. Különösen ajánlott a szórt fény alkalmazása, amit például több mennyezeti fényforrás együttes használatával lehet elérni.
Legyen egységes a kép
Egy másik fontos szempont lehet az egységes burkolat, egyáltalán, egy kisebb lakás esetében az egész otthon egységesebb stílusa. Ennek egyik módja, hogy ne váltsunk burkolatot az egyes helyiségekben. Nyugodtan lehet a konyhában, az előszobában, a hálóban, a nappaliban ugyanaz a melegpadló. A konyhában valójában nincs szükség hideg burkolatra, egyáltalán nem lesz olyan vizes a padló, hogy azt ne lehessen megóvni. Ez egy régi szemléletmód, nyilván előfordul egy-egy baleset, hogy leborul egy pohár, de ez ugyanennyiszer esik meg a nappaliban is, és a mai burkolatok már ezeket bőséggel bírják. A hideg burkolat csak a fürdőben és a vécében szükséges
- A szakember szerint ha az egész lakásban egységes a padlóburkolat, akkor az a térérzetet is letisztultabbá teszi, ráadásul így küszöbre sincs szükség. Ez elegánsabbá varázsolja az otthonunkat.
A falakra ugyanez vonatkozik. Ahogy Eszter fogalmaz, egy lakás nem egy „varázslatos kastély, ahol a piros szobából átlépünk a kékbe”. Egy kis lakásnál nagyon fontos az állandó színharmónia, illetve az azonos anyagok használata, tehát ha a konyhában fehér és tölgy a jellemző, akkor az a nappali bútorában is megjelenik.
Választhatunk egy alapszínt, ami a konyhai csempében, az étkezőszékben, a nappali szőnyegében is jelen van. Így átgondoltabb lesz az otthonunk. A zsúfoltság akkor alakul ki, ha nem vesszük figyelembe a lehetőségeinket, és igyekszünk külön kezelni a kis helyiségeket, részeket, kialakítani sarkokat a megjelenés szempontjából, ami valójában fölösleges
- teszi hozzá a lakberendező.
Nagy függönyök
Akármekkora is az ablak, a megjelenését nagyítja a függöny. Ha a mennyezetről indítjuk egy átlagos belmagasságú lakásban, és hagyjuk a padlóig érni, sokkal nagyobb érzetet ad a térnek, illetve optikailag nyújtja azt, míg a falon egy keretként megjelenő függöny inkább összenyomja. Én akkor is ezt javaslom, ha az ablak alatt radiátor van. A meleg levegő felfelé száll és cirkulál, tehát nem fogja lefogni a meleget egy függöny
– állítja Eszter.
Praktikus bútorok
Nagyon fontos, hogy a megfelelő funkciókkal és méretekkel rendelkező bútorokat válasszuk ki, ami harmonizál a térrel. Ne divatból vásároljunk bútorokat, hanem cselekedjünk átgondoltan. Sokan konyhaszigetet építenek vagy vásárolnak, holott ez csak nagyobb helyiségekben lenne hasznos, nem pedig a jóval kisebb amerikai konyhában. Jobb ötlet egy kicsi étkezőt elhelyezni a konyha mellett, ahol a gyerek nyugodtan tanulhat, rajzolhat vagy játszhat, míg mi főzünk.
Egy másik téma a hatalmas méretű kanapé.
Nyilván a választás mögött az a gondolat rejlik, hogy milyen kellemes az esti filmnézés félig fekve, összebújva. De ha az egész nappali egy hatalmas kanapé, az azt sugallja, hogy a tér kicsi, mert egy bútordarab betölti az egészet, és a tér nem szellős. Ezért ilyen esetekben sokkal előnyösebb egy kinyitható kanapé, mivel akkor alkalmas vendégágynak, de akár vasárnap délután is összebújhatunk rajta egy nagy sorozatnézésre. A kisebb kanapénak megvan az előnye is, hogy ha vendégek jönnek, nem akarnak mind leülni egy kanapéra, néha jobb érzés távolságot tartani egymástól, amikor beszélgetünk. Ha több ülőalkalmatosságunk van, a vendégek adott esetben intimebb beszélgetést is folytathatnak egymással, valamennyire szeparálódva
– fejti ki Eszter.
Egy másik opció a változtatható ülőfelület, ami például egy olyan kanapé, amihez mozgatható, nagy méretű puffok tartoznak. Ezek az ottománok a kanapéval fekvőfelületet teremtenek, de egy szép, nagy fatálca használatával dohányzóasztalként is funkcionálhatnak. Ha pedig vendég érkezik, a puffokat az előzőhöz képest keresztbe helyezhetem a kanapéval, így kényelmesen beszélgethetünk egymással.
Magának a dohányzóasztalnak is változott már a funkciója, illetve a helye a térben. Régen volt egy kanapénk, két fotel, középen egy nagy dohányzóasztal, és arra pakoltuk a mogyorót, üdítőt. De ennek csak vendégség idején van jelentősége, amikor az ember felhúzott térdekkel ül a kanapén, vagy betakarózva fekszik, nem szeretne állandóan messzire előrehajolni. Kényelmesebb, ha ott áll a kanapé mellett egy kis asztalkán a rágcsa, vagy például laptopon végzett munka, esetleg tanulás során a kávé, kakaó stb. Sokkal jobb, ha egy kisebb asztalkát mozgathatok mindig oda, ahol szükségem van rá. Akkor a gyereknek is van tere játszani a földön, és nem üti bele magát folyton az asztal sarkába. Mindenkinek van egy története, hogy kisebb korában melyik családtagja vagy maga hogyan fejelte le a dohányzóasztalt és maradt a homlokán, állán nyoma. Ha nem rakok egy egész asztalt középre, megintcsak elkerülhetem a tér szétaprózását.
Térelválasztó
Az utóbbi időben divatosak a térelválasztók, különösen a polcokkal rendelkező változatok, de kisebb szobákban gyakran csökkentik a fényt és szűkítik a teret. A polcok akkor lehetnek értékesek, ha külön hálószobát szeretnénk létrehozni. Azonban dolgozósarkunk elválasztása inkább felesleges.
Tárolás
Amikor felmérem a megbízó tárolási igényét, nem az a fő kérdés, hová kerülnek a zoknik és a tányérok, hanem az, hol lesznek a fenyődíszek meg a békatalp. Alapvetően a hétköznapi tárgyakkal számolunk, de azzal nem foglalkozunk, ami ritkán kell. Ezeket kell jól elhelyezni egy kis lakásban. Az egyik módja ennek minden esetben a plafonig zajló bútorozás, mind a konyhában, mind az előszobában, nappaliban. Ha már az alapterület kicsi, fölfelé nyújtózzunk, ameddig csak bírunk. Persze, ilyenkor az ember azt hiszi, hogy jaj, de hát minek olyan magasra tenni valamit a konyhában, hogyan fogok én oda felmenni. Csakhogy a nagymamától kapott halas tál, meg a sose használt meggymagozó, a nyuszi-alakú sütiforma, a fagyigép és a többiek pont évente egyszer kellenek, vagy akkor sem, nyugodtan felmehetnek a mennyezetre
– állapítja meg a szakember.
Tehát a konyhaszekrényünk magas is lehet, ami jól néz ki egy kis konyhában, ha a tetején előreugrik a szekrény, és az alján helyet biztosítunk a világításnak. A fenti polc mélysége így nem csak 35 centiméter, hanem akár 60 centiméter is lehet. A magas polcok által adott fények komfortosabbá teszik a főzést, és a térérzetünk is ideális marad.
A ruhatárolás esetében ugyanez a helyzet, amennyiben van rá anyagi kapacitás, érdemes asztalossal csináltatni egy nagy bútort, mert a standard általában csak 210-230 centiméter, miközben sok esetben 270 centiméter a belmagasság. Az a negyven centiméter nem tűnik soknak, de pont oda fér be a bőrönd, a műfenyő, a pótágynemű stb. Persze, rápakolhatjuk a tetejére is a szekrénynek mindezt, de az nem fog olyan szépen kinézni és olyan jól megnyújtani a teret, mint a padlótól plafonig érő szekrény. Ez hasonló hatás jelent optikailag, mint a függöny.
Érdemes kihasználni az ágy alatti részeket és mindig olyan ágyat választani, amelyben van tárolóhely, még ha nem is az ágyneműt tartjuk benne, hanem inkább a téli kabátokat nyáron vagy a fürdőruhákat télen. A puffok és kanapék is lehetnek tárolóhelyek.
Tükrök
Régi tipp, hogy minden lehetőséget kihasználva tükröket helyezünk el a falakon. Az ajtókra, tolóajtókra, az étkező fölé, dekorációként, mert javítja a fényáteresztést, és így energiát is takaríthatunk meg. A tükör nagyobbítja a teret, mintha egy új ablakot nyitottunk volna a falon. Azonban fontos, hogy nagyobb tükröket válasszunk. Például a fürdőszobában, ahol a minimalizmusra törekszünk, gyakran elegendőnek tűnik egy kisebb tükör. De egy méter hosszú tükör is kiváló választás lehet a mosdó fölé, ami teljesen másképp hat, mint egy hatvan centiméteres tükör.
Alapvetően arra figyeljünk, hogy ne a divat irányítsa a döntéseinket, hanem a saját szokásaink, a bútorokban és a lakásban rejlő funkciók és lehetőségek. Ma nincs is igazán egy uralkodó trend a lakberendezésben, sokféle irányzat működik egyszerre, hiszen annyiféle igénye és ízlése van az embereknek. Sokkal inkább érdemes a harmónia megteremtésére törekedni
– összegzi a véleményét Bujdosó Eszter. Így érdemes attól is tartózkodni, hogy megvegyünk valami nagyon formatervezett, szépen kinéző bútort, amit azután ormótlanul kilóg a nappaliból, illetve kerülgetni kell, mert nem fér el. Sokkal nagyobb hatást váltunk ki, ha van egy szép, harmonikus, letisztult lakásunk, mintha lenne benne egy menő bútordarab.