Ha keveset alszunk, tovább tarthat kigyógyulni a náthából
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa az EgészségKalauz cikkében összefoglalta, hogy mi okozhatja, ha a gyógyulásunk nagyon elhúzódik.
Megfázás: a kialvatlanság tünete is lehet
A megfázás általában 3-7 nap alatt gyógyul, feltéve, ha nem a szokásos napi teendőinket végzünk mellette, például munka, iskola vagy háztartás vezetése betegen. A gyógyuláshoz elsősorban pihenésre van szükségünk, különösen az első 3 napban. Az immunrendszerünknek nemcsak a fertőzés legyőzéséhez van erre szüksége, de kutatások bizonyították azt is, hogy az alváshiányosok gyakrabban lesznek betegek. Ha nem is tudunk napi 7-8 órát aludni, akkor is mindenképpen fordítsunk időt a pihenésre, ha betegnek érezzük magunkat!
Ha kevés folyadékot fogyasztunk, a megfázás tovább tarthat
Az alvás mellett általában a szükséges napi folyadékbevitel is elhanyagolt terület, pedig betegség idején különösen szükségünk van rá. Ha fáj a torkunk és nehezen nyelünk, vagy lázasak vagyunk, fontos folyadékot fogyasztani. A megfelelő mennyiségű folyadékra azért is szükség van, hogy a köptető hatású termékek, megfázás elleni szerek hatékonyan fejtsék ki hatásukat. Kerüljük a koffein tartalmú italokat, mert ezek fogyasztásával több folyadékot veszítünk, mint amennyit bevisszük a szervezetünkbe. Inkább válasszunk teát, vizet, leveseket, valamint frissen facsart gyümölcs- és zöldségleveket.
A megfázás nem múlik el, ha sok a stressz
Az év eleji vizsgaidőszak és a középiskolai felvételik után sokan stresszhelyzetben vannak. Stressz hatására az immunrendszer nem képes hatékonyan küzdeni a bejutó kórokozókkal. Ezért könnyebben megbetegszünk és nehezebben gyógyulunk meg.
Nem a megfelelő megfázás elleni gyógyszert szedjük
A közkeletű hiedelemmel ellentétben a nagyobb mennyiségben bevitt vitaminok, gyógynövényeket tartalmazó cseppek, cukorkák nem varázslatos megoldások, és nem szüntetik meg a megfázást egyik napról a másikra. Ugyanígy, a feleslegesen szedett antibiotikumok sem hatásosak a megfázás ellen, mivel azt vírusok, nem baktériumok okozzák.
Nem megfelelően kezeljük magunkat
Különösen azok, akik a teára emlékeztető gőzölgő poharakban ábrázolt tasakos forróitalokat tartják ártalmatlannak, gyakran túllépik az előírt napi mennyiséget és alkalmazási időt, vagy nem ügyelnek arra, hogy elegendő folyadékot fogyasszanak a készítmények mellé - mondja dr. Fülöp Györgyi.
Ez vezethet állandósult orrduguláshoz vagy ismétlődő orrvérzésekhez, fülzúgáshoz, száj- és bőrszárazsághoz. Ilyen esetekben már nem az alapbetegséget, hanem a nem megfelelően szedett, recept nélküli készítmények okozta szövődményeket kell kezelni.
Nem biztos, hogy megfázás: az adekvát betegséget kell kezelni
Légúti allergia is okozhat megfázásra emlékeztető tüneteket. Ha hetek óta tüsszögünk, bedugult az orrunk, érdemes ezt is figyelembe venni. Ebben az esetben a lakókörnyezeti allergének - mint a háziporatka, penészgomba vagy háziállatok - okozhatják a tüneteket. Krónikus arcüreggyulladás is okozhat hosszantartó panaszokat, akár köhögést is kiválthat. Ha megfázása már több mint egy hete tart, mindenképpen konzultáljon orvosával!
Fotó: illusztráció/Pexels