Gyógyszer készülhet a parlagfűből? Megszólalt a szegedi kutató
A parlagfű szezonja javában zajlik - ilyenkor sokan inkább átkozzák a gyomnövényt. Ugyanakkor olyan komponens is megtalálható benne, amelyből elképzelhető, hogy hamarosan gyógyszer fejleszthető. Az SZTE kutatójával folytatott beszélgetés során kiderült, hogy mi várható a jövőben.
Az SZTE 2021-ben indította el a parlagfű kedvező hatásainak kutatását, csatlakozva a világ számos pontján zajló vizsgálatokhoz. A Ripost kérdéseire Dr. Csupor Dezső, az Egyetem Klinikai Gyógyszerészeti Intézetének vezetője és egyetemi docens válaszolt.
Olyan pozitív hatást, ami egy parlagfű allergiás számára előnyös, nem mutattunk ki. Sőt, olyan pozitív hatás, ami a növény fogyasztásával elérhető, olyan hatás sincsen
Tette hozzá a kutató. Veszélyei viszont lehetnek, állatkísérletek során ugyanis vese- és agykárosító hatást is felfedeztek. Ez azért fontos, mert továbbra is terjed az a tévhit, hogy a parlagfű allergia a növény fogyasztásával megszüntethető.
A gyógyszeripar a parlagfüvet leginkább a parlagfűallergia kezelésére használja. A növény pollenjéből egy speciális kivonatot készítenek, amelyet aztán tabletta vagy cseppek formájában egy bizonyos mennyiségben, meghatározott időn át adagolnak a betegnek annak érdekében, hogy a tünetei végleg megszűnjenek. Ehhez azonban teljesen át kell hangolni az immunrendszert
- ismertette Dr. Csupor Dezső, az SZTE GYTK Klinikai Gyógyszerészeti Intézet vezetője, egyetemi docens.
Ezzel szemben viszont a parlagfűben olyan anyagot is felfedeztek, ami mérgező a rákos sejtekre. Ennek következtében reménykedhetünk abban, hogy ezt a gyomnövényt a jövőben rosszindulatú daganatos megbetegedések gyógyítására is felhasználhatják.
Az a rossz hírem, hogy ezek a daganatellenes vegyületek, amik a növényben valóban benne vannak, nem csak a daganatsejtekre mérgezőek, hanem a szervezet egészséges sejtjeire is veszélyesek. Ezért nem célszerű parlagfüvet fogyasztani szájon át, mert olyan sejtmérgeket tartalmaz, ami rendszeresen és nagy mennyiségben fogyasztva az emberre mérgező lehet. Mi olyan szempontból vizsgáltuk ezt a növényt, hogy vannak-e benne olyan vegyületek, amelyek tiszta formában vagy kémiailag kicsit módosítva felhasználhatók a gyógyászatban, és ilyen vegyületeket találtunk is.
Fontos kiemelni, hogy nem maga a növény, hanem a benne rejlő vegyületek nyújtanak lehetőséget a kutatásoknak, amelyek potenciálisan gyógyszer alapanyagként szolgálhatnak. A magyar kutatók eredményeit a parlagfűvel kapcsolatban nemzetközi szinten is figyelemmel kísérik és elismerik, ugyanakkor azt, hogy mikor válhat valóságossá a daganatellenes tabletta vagy csepp a parlagfű alapján, egyelőre senki sem képes megjósolni.
Fotó: illusztráció/EgészségKalauz