2024.10.30., szerda - Alfonz napja
facebook
Keresés
Ezt a 10 dolgot tegye meg azonnal, ha villámlik

Ezt a 10 dolgot tegye meg azonnal, ha villámlik

2024. július 20., 17:35
A melegebb időjárás hozza magával a villámlást is, ráadásul sokkal korábban, mint néhány évtizeddel ezelőtt.

A Földön naponta mintegy 8 milliószor villámlik, és vizsgálatok szerint a globális átlaghőmérséklet minden egyes 1°C-os emelkedése a villámcsapások számának 12 százalékos növekedéséhez vezethet. Ez amellett, hogy több erdőtüzet okozhat, a nyugalmat is megzavarja, hiszen a villámok nem válogatnak, bárhol lecsaphatnak, ráadásul nemcsak a szabadban, hanem a lakásban is védekezni kell ellenük. A Dívány gyűjtéséből kiderül, hogyan lehet nagyobb biztonságban.

1. Figyelje az előrejelzést!

Magyarországon zivatarral kísért villámlás minden évszakban előfordulhat, de a leggyakoribb a tavasztól ősz közepéig tartó időszak, és pont ekkor tartózkodik a legtöbbet a szabadban. Ezért az egyik legfontosabb, hogy mindig figyelje az időjárás-jelentést arra a területre vonatkozóan, ahol éppen tartózkodik. Vannak már nagyon pontos appok és internetes oldalak, ahol akár élőben követheti nyomon a zivatarok érkezését és a villámlások helyszínét.

2. Figyeljen a hangokra!

Akkor tekintheti veszélyesnek a vihart, ha a mennydörgés és a villámlás között kevesebb mint 15 másodperc telik el: ilyenkor a villám tőlünk körülbelül öt kilométerre csapott le. Ekkor mindenképpen húzódjon biztonságos helyre! A viharban nemcsak a villámok veszélyesek, hanem a feltámadó szél miatti lezuhanó, kidőlő tárgyak is.

3. Hagyja el a vizet!

Nyílt vízen fokozottan ki van téve a villámcsapásnak, mivel ez a közeg vonzza és jól vezeti az elektromosságot. Így ha éppen strandol, azonnal jöjjön ki a vízből, mert a veszély akkor is fennáll, ha csak a közelben csap le a villám.

4. A partról is húzódjon vissza

Nemcsak a nyílt vízen, hanem mellette, a parton is kockázatos ilyenkor, mivel a nagy tömegű víz vonzza a villámokat, így azok közelében is sűrűbben csapnak le. Ezért bármilyen szép látványt is nyújt az égi tűzijáték, ne onnan akarja végignézni, keressen biztonságos helyet.

5. Kerülje el a villámokat vonzó tárgyakat!

Vihar idején ne legyen a közelében villámokat vonzó tárgy, különösen a vízben, a parton és sík területen. Ilyenek lehetnek például a fák, hosszú fémeszközök, akár egy pecabot, a vitorláshajó árboca vagy a játszótéri hinta állványzata.

6. Keressen alacsonyabb pontokat!

Amennyiben nyílt, sík területen éri a vihar, akkor keressen minél alacsonyabb pontot magának. Kerülje a nedves helyeket; a vízátfolyásokat, patakokat, pocsolyákat. Semmiképpen ne másszon fel egy magaslesre, fára, egyéb kiemelkedő építményre. Ha nincs semmi biztonságos hely a közelben, akkor guggoljon le úgy, hogy közben lábujjhegyen áll és érintse össze a sarkát. Fogja be a fülét, hogy csökkentse a halláskárosodás esélyét. Bár logikusnak tűnik, hogy lehasaljon, mivel így még alacsonyabban van, de ez azért nem jó módszer a villámcsapás ellen, mert így még nagyobb felületen érintkezhet a talajjal, ami veszélyesebb.

7. Így álljon a fák közelében

Villámokkal tarkított időben az erdőben nagyobb biztonságban lehet a sík területhez képest, de itt a magas fák vonzhatják magukhoz az elektromosságot. Ilyenkor a törzsüktők legalább öt méterre helyezkedjen el, és semmiképpen ne támaszkodjon a fákhoz. Ez különösen igaz az erdő szélén lévő területen.

8. Biztonságban az autóban

Az autóban biztonságban van a villámoktól, de a zárt térben ne nyúlkáljon a fémes részekhez és a karosszériához. Lehetőleg még a műanyag vagy a bőrborítású kormányt se érintse meg. Amennyiben belecsap a villám a járműbe, úgy a kocsi fémváza Faraday-kalitkaként védi meg, ha minden óvintézkedést betart közben.

9. Az épületben a legjobb

A legbiztonságosabb megoldás, ha épületbe húzódik villámláskor. Itt azonban maradjon távol vízvezetékektől, ne használja a kádat, zuhanyzót és a vezetékes telefont. Mobiltelefont azonban használhat, mivel kutatások bizonyították, hogy a rádióhullámok nem vonzzák a villámokat.

10. A villany nem növeli a villámcsapás kockázatát

A villanyt nem szükséges lekapcsolni, ez nem növeli a villámcsapás kockázatát a kutatások szerint. Amennyiben az otthona nincs túlfeszültség elleni védelemmel ellátva, úgy az anyagi károk megelőzése érdekében ajánlott kihúzni a műszaki berendezéseket az elektromos hálózatból.

Fotó: illusztráció/Freepik