Ez történik a szervezetével, ha rendszeresen kávét fogyaszt
A kávé titkai még mindig nincsenek teljesen felderítve, de azt tudjuk, hogy milyen hatással van a testünkre. Az ital, ami nélkül a reggelek elképzelhetetlenek - a kávé iránti szenvedélyt számos kutatás igazolja. Az 18 éven felüli amerikaiak 54 százaléka naponta legalább egy csészével fogyaszt kávét, és a magyarok még lelkesebbek: a Coca-Cola HBC Magyarország megbízásából a gkid Research & Consulting által végzett felmérés kimutatta, hogy a magyarok 60 százaléka naponta két-három csésze kávét is megiszik. Érdemes tehát tudni, hogy mi történik velünk, ha minden nap kávézunk - írja a Glamour.
Csökkentheti a rák és egyéb betegségek kialakulásának kockázatát
Mivel a legtöbb antioxidánst a kávé tartalmazza, napi rendszeres fogyasztása csökkentheti bizonyos betegségek, például a rák, a demencia, a cukorbetegség és a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát.
Alapvetően hozzájárulhat az életminőség javulásához
- mondja Janet Rich Pittman, a demenciamegelőzési szakértő és vezető egészségügyi tanácsadó. Ugyanakkor megjegyzi, hogy ezek a jótékony hatások elsősorban a fekete kávéval érhetők el, és hozzáteszi, hogy az antioxidánsok hatékony működéséhez le kell mondanunk a tejszínről és a cukorról.
Jót tesz a mentális egészségnek
A kávéban található koffein közvetlenül hat az agy működésére, és pozitív hatásokat mutat be, mint például a figyelem és a koncentráció javulása - mondja Beth Witherspoon táplálkozási tanácsadó. Ráadásul a kávéfogyasztásnak komoly szerepe van a depresszió megelőzésében is:
A kávé csökkenti az öngyilkosság kockázatát
- hangsúlyozza.
A Harvard School of Public Health 2013-as tanulmánya szerint azok, akik naponta két-három csészével koffeintartalmú kávét ittak, 45 százalékkal kevesebb öngyilkossági gondolatot tapasztaltak. Ennek oka, hogy a koffein serkentő hatása javítja az emberek hangulatát.
Növeli a sportteljesítményt
A sportolók különösen jól használhatják ki a kávé pozitív hatásait mind a mentális, mind pedig a fizikai teljesítményre.
A kávéban található természetes koffein javítja a fizikai teljesítményt
- mondja Witherspoon. A koffein hatása az agyban lévő receptorokkal is összefügg, és "kikapcsolja" azt a részt, ami az adenozint, azaz a fáradtság érzetét kiváltó vegyi anyagot érzékeli. Ennek eredményeként éberebbek leszünk, és csökken a fájdalom érzékelése.
Jót tesz a gyomornak
A kutatások kimutatták, hogy a kávé csökkenti a hasnyálmirigy-gyulladás, az epekő és az epehólyag-betegség kockázatát
- mondja Lauri Wright, dietetikus és táplálkozási szakértő.
Ezenkívül a koffein serkenti az izommozgást a bélrendszerben, ami segíti a gyomor megfelelő működését
- teszi hozzá.
Azonban fontos mértékletességgel fogyasztani, mert mint azt tudjuk, minden jó, ha mértékkel fogyasztjuk. A túlzott kávéfogyasztás szorongást, magas savtermelést, emelkedett koleszterinszintet és vérnyomást, valamint a csontritkulás kialakulását is okozhatja. Terhesség alatt óvatosan kell kezelni, mivel a túl sok koffein vetélést is okozhat. És ne felejtsük el, hogy a kávé függőséget is okozhat, így nehéz megszabadulni tőle.
Fotó: illusztráció/Pexels