2024.11.22., péntek - Cecília napja
facebook
Keresés
Ez történik a májjal, ha nem fogyasztunk több alkoholt: meglepő dologra mutattak rá a szakorvosok

Ez történik a májjal, ha nem fogyasztunk több alkoholt: meglepő dologra mutattak rá a szakorvosok

2024. március 20., 19:40
Az orvosok szerint a kezdődő zsírmáj is megfordítható az alkohol elhagyásával.

A családi vagy baráti összejövetelek sokak számára szinte elképzelhetetlenek alkoholos ital nélkül, ám a probléma ott kezdődik, hogy az alkoholfogyasztással könnyű átesni a ló túloldalára. A legfrissebb kutatások ráadásul azt taglalják, hogy az alkoholból nem létezik biztonságosan fogyasztható mennyiség, minden egyes pohár növeli a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát.

Az alkoholfüggőség természetesen nem egyik napról a másikra alakul ki az emberekben, ám érdemes időben észbe kapni a későbbi súlyos következmények elkerülése végett, melyek akár a máj, az agy vagy a szív károsodása is lehetnek, sőt, éves szinten csak Magyarországon nagyjából 30 ezer ember életét követeli - írja a Femina.

Az alkohol elhagyása

Az alkoholizmusnak három fő stádiuma van: a kezdeti szakaszban még csak a tervezettnél több ivás jellemző, amikor azonban a berögzült rossz szokás miatt egyre nehezebb az embernek megállnia a csábítást, később már környezete figyelmeztetései ellenére is napi rutinná válik az ivás, majd egyre súlyosabb testi tünetek formájában jelentkezik a függőség. A tartós alkoholfogyasztás számos negatív hatással bír a testre nézve, többek között irritálja a gyomorfalat, erősíti a reflux tüneteit és a gyulladásokat is, de a krónikus betegségek, így a diabétesz vagy a rák kockázatát is jelentősen növeli. Eleinte a máj jól és gyorsan képes regenerálódni, a szerv túlzott zsírosodása, gyulladása esetén azonban öngyógyító mechanizmusként elkezd hegesedni, mígnem kialakul a veszélyes, már visszafordíthatatlan cirrózis. A májzsugorodás, a szervi elégtelenség már közvetlen életveszélyt jelent, rossz kórjóslattal: eleinte pirosas értágulatok, fogyás, hormonális zavarok, majd sárgaság, ödémásodás, zavartság, álmosság is felléphet, a nyelőcsővénák kitágulnak, amelyek átszakadása gyors és fájdalmas halálhoz vezethet.

A zsírmáj még visszafordítható

Jó hír, hogy a szakorvosok véleménye szerint kezdeti stádiumban a zsírmáj még visszafordítható. Már két-három alkoholmentes hét alatt képes a máj regenerálódni, és az első fázisban már ennyi elég ahhoz, hogy hibátlanul működhessen a továbbiakban, amennyiben később nem folytatódik ismét az ivás. Az italozás megszüntetése ráadásul nemcsak a májra hat jótékonyan, de az alvásminőségre, az agyműködésre és a vérnyomásra is, továbbá rohamosan csökkenhet számos ráktípus, így a máj-, a hasnyálmirigy- vagy a vastagbélrák, sőt a szívbetegségek és a stroke kockázata is. Májgyulladás és enyhe hegesedés esetén is van remény a gyógyulásra, a betegeknél az alkoholfogyasztás megszűnését követően már az első hét után észrevehetően csökken a zsírosodás, a gyulladás és a hegesedés, de itt már csak több hónapos abbahagyás esetén állhat helyre a normál, gyógyult állapot. Súlyosabb stádiumokban több év absztinencia szükséges ahhoz, hogy lassuljon a májelégtelenség súlyosbodása, és csökkenjen a halálozás esélye.

Fontos azt is figyelembe venni, hogy komoly alkoholfüggőség esetén a hirtelen abbahagyás rendkívül veszélyes és az érintett számára elviselhetetlen elvonási tünetekkel járhat, mint a remegés, az izzadás, a hányinger, a szorongás, a fejfájás, a vérnyomásproblémák, a ködös időszakok vagy a hallucinációval járó rohamok, így mindenképpen orvosi segítség kell a leszokáshoz.

Fotó: illusztráció/Pexels