Ez a 3 elektronikai eszköz kikapcsolt állapotban is fogyasztja az áramot
A környezetet és a pénztárcáját is kímélheti
Szinte belegondolni is nehéz, hány elektronikai eszköz vesz körül bennünket az otthonunkban és a mindennapokban. Szinte már minden használati eszközünk áramforráson keresztül működik. Okos konyhai gépek, televíziók, számítógépek, töltők és más modern szórakoztatási és jóléti eszközök, amik mind-mind hozzájárulnak a mindennapi életünk kényelméhez és hatékonyságához. Ám egy olyan tényezőre ritkán fordítunk figyelmet, ami sokak számára meglepő lehet: legtöbbjük még akkor is fogyasztja az áramot, amikor látszólag kikapcsolt állapotban vannak - írja a Femcafe.
Az energiatakarékosság fontossága egyre inkább előtérbe kerül a fenntartható életmód hívei és az energiamegtakarításra törekvők körében. Azonban sokan közülünk nem tudják, hogy az áramfogyasztásnak ez a rejtett aspektusa is létezik, mely nem csak a pénztárcánkat terheli, hanem az energiaforrásokat is feleslegesen költi. Ennek a jelenségnek még neve is van, ez az úgynevezett „készenléti fogyasztás” vagy „phantom power”. Mi okozza ezt a fajta áramfogyasztást? Milyen készülékek érintettek? És legfőképpen, milyen lépéseket tehetünk annak érdekében, hogy minimalizáljuk ezt a rejtett költséget, miközben fenntartjuk az életvitelünk kényelmét és modernitását?
Telefontöltő
Tegye fel a kezét, akinek szokása, hogy a töltőt bedugva hagyja a konnektorban, miután lekapta róla a telefonját! Sokan vagyunk ezzel így, de helytelen dolog. Az eszköz így is fogyasztja az áramot, minimálisan ugyan, de sok kicsi sokra megy.
Televízió
Tudta, hogy a kikapcsológomb megnyomásával a készülék készenléti állapotba kerül, nem pedig kikapcsolódik? Ez évente körülbelül 25 dollárnyi energiát fogyaszt (8,200 forint).
Laptop és asztali számítógép
A számítógépek és laptopok még kikapcsolt állapotban is működnek. Éppen ezért, amikor kihúzzuk őket, évi 100 dollárt (33 ezer forint) takaríthatunk meg.
Fotó: illusztráció/Pexels