Biciklivel kirándulna? Figyeljen oda ezekre, mielőtt elindul
A biciklizés napjainkban rendkívül népszerű, de érdemes tudni néhány dolgot, mielőtt biciklitúrára indulunk.
A keszthelyi Sirius Hotel, amit kerékpárutak vesznek körül, összegyűjtött öt pontban néhány tanácsot, amire figyelni kell, ha pozitív élményekkel szeretnénk zárni a kirándulást - közölte a HáziPatika.
Ellenőrizze a kerékpár állapotát, mielőtt útnak indul
Tavaly ősszel még jól működött? Ne feltételezze, hogy most is ugyanolyan állapotban van, mindenképpen ellenőrizze indulás előtt. Fontos megvizsgálni a keréknyomást, a fékeket, a lámpákat, a láncot és a váltót, hogy ne érje váratlan meglepetés útközben. Ha esetleg már hónapok óta áll a bicikli a garázsban, érdemes elvinni egy szervizbe, ahol alaposan átnézik. Még az utazás előtti napon csináljon egy kört, hogy megbizonyosodjon róla, hogy minden rendben működik. Így lesz még idő apróbb beállításokra, és nem kell a kirándulás reggelén azon aggódni, hogy problémák vannak.
Válasszon olyan útvonalat, ami megfelel a képességeinek
Ha még nem ült biciklin a szezonban, nem a legjobb ötlet egy hosszabb túrára indulni, ami emelkedőkkel teli. Mint minden sportban, itt is fontos a fokozatosság. Ha pedig gyerekekkel veszi az irányt a kaland felé, válasszon rövidebb útvonalat, ahol több pihenőhely is található.
Fordítson figyelmet a megfelelő öltözékre
Viseljen kényelmes ruhát, mivel semmi sem zavaróbb, mint folyamatosan igazgatni ruhadarabokat pedálozás közben, ráadásul ez veszélyt is jelenthet, mert elvonhatja a figyelmet az útról. Tavasszal és nyáron bármikor előfordulhat egy zápor, ezért érdemes magunkkal vinni egy vízálló kabátot. Már elérhetők olyan speciális kerékpározáshoz tervezett esőkabátok, amik leérnek a térd alá, így védenek a megázástól. Emellett a fényvisszaverő vagy élénk színű ruházat a legjobb választás, különösen a gyermekek esetében, mivel őket nehezebb észrevenni az úton. Ügyeljen arra, hogy a nadrágja szára ne legyen túl bő, mert beakadhat a láncba vagy a pedálba. Ha rendszeresen biciklizik, érdemes beszereznie egy speciális biciklis nadrágot, ami kényelmes párnázottsággal rendelkezik a hosszabb túrák során is.
Ügyeljen a KRESZ szabályaira
Aki biciklire ül, az járművezetővé válik, így köteles betartani a KRESZ előírásait! Fontos, hogy ismerje a közúti jelzéseket, különösen akkor, ha iskolás korú gyerekkel indulna túrázni. Tanítsa meg nekik az alapvető közúti jelzőtáblák jelentését és a biciklizés közben használt kézjeleket. Emellett hasznos lehet ellátogatni egy speciálisan gyerekek számára kialakított KRESZ-parkba, ahol játékos módon sajátíthatják el a közlekedés szabályait.
A Sirius szakértője rámutat arra is, hogy gyakori probléma a biciklizés közbeni mobiltelefon-használat. Ez rendkívül veszélyes balesetekhez vezethet, ezért a mobilozást mindenképpen hagyja a pihenőidőre.
Ne felejtse el az alapvető biciklis felszereléseket, amiket a KRESZ előír:
- bukósisak, ami védi a fejet esés esetén (külső területeken, 40 km/óra feletti sebességnél kötelező viselni)
- csengő, amellyel jelezheti a közeledést másoknak
- első és hátsó lámpák, visszavető prizmák, hogy sötétedés után is jól látható legyen
- két független fék az első és a hátsó keréken, hogy szükség esetén azonnal meg tudjon állni
- fényvisszaverő mellény, hogy az autósok észrevegyék (külső területeken, éjszaka vagy rossz látási viszonyok között az úttesten kötelező viselni
Gondoskodjon elegendő élelemről és italról
Szükség van megfelelő mennyiségű folyadékra, hiszen ajánlott mozgás közben sok vizet vagy izotóniás italt fogyasztani, hogy pótolhassuk az izzadással elvesztett elektrolitokat. Sportolás közben megengedett a cukortartalmú üdítők fogyasztása is, például 100%-os gyümölcslé formájában, így helyreállíthatja az elfogyasztott energiát. Ami az étkezést illeti, tegyen a hátizsákba gyümölcsöt, fehérjés kekszet, müzliszeletet, vagy akár energiazselét - ezek gyors segítséget jelenthetnek, ha valaki megéhezne a csapatban. Továbbá, jól megtöltött szendvicsekkel, hideg tésztasalátával akár az ebédet is helyettesítheti.
Fotó: illusztráció/Freepik