A szódabikarbóna az új csodaszer a weben
Egyes tiktokosok milliós nézettséget érnek el azokkal a videóikkal, amelyekben azt állítják, hogy egy pohár vízbe kevert kis mennyiségű szódabikarbónának számos jótékony hatása van. A Healthline segítségével a HáziPatika azt mutatja be, hogy ennek a trendnek mennyi reális alapja van.
Segíti az erőnlétet és hozzájárul a jobb teljesítményhez
Egyes tanulmányok szerint a szódabikarbóna segíthet a jobb erőnlét elérésében.
Egy szélesebb körű 2021-es áttekintés azt mutatta, hogy a nátrium-bikarbonát bevétele növelheti a teljesítményt a nagy intenzitású, akár 12 percig tartó tevékenységek, például futás vagy kerékpározás során.
Dr. Chris Mohr táplálkozási tanácsadó szerint azonban ez nem olyan egyszerű, mint ahogy azt a tiktokos videókban állítják.
A szódabikarbóna segíthet a sportolóknak azáltal, hogy csökkenti a savfelhalmozódást az intenzív edzés során, ami javíthatja a teljesítményt. A hatékonysága egyénenként változik, és a túl sok belőle valójában komoly emésztőrendszeri panaszokat okozhat, ezért fontos, hogy konzultáljunk egy képzett sportdietetikus szakemberrel, mielőtt fontolóra vennénk a használatát
– magyarázta a Healthline-nak.
Segíti az emésztést
Egy 2022-es vizsgálat szerint a nátrium-bikarbonát rövid távon segíthet a gyomorégés enyhítésében.
A refluxot az okozza, hogy a gyomorsav felmegy a nyelőcsőbe. A szódabikarbóna átmenetileg csökkentené a savszintet a gyomorban, és segítene a reflux tünetein
– magyarázta Melanie Betz dietetikus a portálnak. A hangsúly viszont az átmenetiségén van: Mohr szerint ez csak rövidtávú megoldás, és orvos nélkül nem érdemes gyakran élni ezzel a módszerrel.
Segít a fogyásban
Minden dietetikus azt mondta a portálnak, hogy nincs olyan adat, amely alátámasztaná ezt az állítást.
Nincs megbízható kutatás, amely alátámasztaná, hogy a szódabikarbóna segíthet a fogyásban. Az lehetséges,hogy valaki annyi szódabikarbónát fogyaszt, amennyi már felkavarja a gyomrát, és már nincs étvágya
– magyarázta Destini Moody dietetikus. Ez viszont egyrészt veszélyes is, másrészt valószínűleg nem vezethet fogyáshoz sem.
Csökkenti a rák kockázatát
Egy 2020-as kisebb kutatás szerint a szódabikarbóna rákellenes tulajdonságokkal rendelkezhet, de arra is felhívták a figyelmet, hogy több és nagyobb klinikai vizsgálatra van szükség a témában. Moody szerint csak állatokon végeztek eddig kísérleteket a témában, ezért ártalmas azt mondani a rákkal küzdő embereknek, hogy a szódabikarbóna segíthet nekik.
Csökkenti a gyulladást
Egy 2018-as, patkányokon és embereken végzett kísérlet szerint a szódabikarbóna csökkentheti a gyulladást. A Healthline által megkérdezett dietetikusok szerint azonban a tanulmány nem elégséges ahhoz, hogy támogassák a szódabikarbóna használatát a gyulladás csökkentésére, amely növelheti a szív- és érrendszeri betegségek és az Alzheimer-kór kockázatát.
Lassíthatja a krónikus vesebetegség előrehaladását
Egyes kutatások, köztük egy 2021-es vizsgálat szerint a nátrium-bikarbonát segíthet a krónikus vesebetegség előrehaladásának lassításában. Betz kifejtette, hogy a vesék feladata, hogy segítsenek a szervezetnek fenntartani a pH-szintet.
Ha nincs vesebetegségünk, akkor a veséink valószínűleg gondoskodnak arról, hogy a szervezetben lévő összes felesleges savtól megszabaduljunk. Nincs szükség arra, hogy megpróbáljuk csökkenteni a szervezet savszintjét, és nincs adat arra vonatkozólag, hogy a szódabikarbóna szedése segítene megelőzni a vesebetegséget
– magyarázta Betz.
Vesebetegség esetén a vesék nem tudnak olyan jól megszabadulni a savtól. A sav ezért felhalmozódhat a szervezetben, ami acidózist okozhat, ez az állapot pedig negatív hatással van a csontokra és a vesékre. Acidózisra gyógyszereket, többek között nátrium-bikarbonát – más néven szódabikarbóna – tablettákat írnak fel
– folytatta Betz. Ezt viszont csak orvossal egyeztetve használjuk, ha vesebetegségünk van.
Mi történik, ha túl sok szódabikarbónát fogyasztunk?
A Healthline által megkérdezett szakértők szerint az alábbi problémákkal járhat, ha rendszeresen sok szódabikarbónát fogyasztunk:
- Puffadás
- Hányás
- Görcsök
- Magas vérnyomás
- Tápanyag-felszívódási nehézségek
Moody azt is hangsúlyozta, hogy szkeptikusan álljunk a közösségi médiában terjedő tanácsokra.
Fotó: illusztráció/Freepik