A legjobb reggeli ivási szokások a bélflóra egészségéért
Az optimális emésztőrendszeri folyamatokhoz elengedhetetlen a megfelelő bélflóra, ám a szív, az idegrendszer és az immunrendszer működése szempontjából is kulcsfontosságú. Az egészséges bélflórát mikroorganizmusok, baktériumok, vírusok és gombák billiói alkotják, amelyeknek egy része hasznos, míg másik része káros hatással van a szervezetre. Éppen ezért lényeges, hogy egyensúlyban működjenek. Az életmódunk, például az antibiotikumfogyasztás, valamint a felgyorsult életvitel rombolja a bélflóra egyensúlyát, de egy kis gondoskodással karbantarthatjuk magunkat.
Hogyan támogassuk bélflóránkat?
A reggeli rutinunk - különösen a folyadékfogyasztási szokásaink - hozzájárulnak a bélflóra javításához. A bélflóra egyensúlyának felborulása komoly egészségügyi problémákat okozhat, beleértve az inzulinrezisztenciát, a súlygyarapodást, a gyulladásos bélbetegségeket és a vastag- és végbéldaganatok kialakulását is. Az egyoldalú, probiotikumokban és rostban szegény táplálkozás, a mozgáshiány, az alváshiány, a káros szenvedélyek és a túlzott antibiotikumhasználat mind rossz hatással vannak a mikrobiomra. Az egyensúly felborulására utaló tünetek közé tartozik a puffadás, a bőrirritáció, az állandó fáradtság, a testsúlyváltozás és a hangulatváltozások.
Vízfogyasztás
Az ideális folyadékpótlás vízzel történik. A reggeli órákban igyunk legalább 1-2 pohár vizet! Ez fontos az emésztőrendszer működéséhez, és a dehidratáció elkerüléséhez. Tanulmányok rávilágítottak, hogy a több vizet fogyasztó személyek bélflórája változatosabb.
Kefir
A fermentált ételekben probiotikumok vannak, amelyek hasznos baktériumokat tartalmaznak a szervezet számára. Ilyen élelmiszer például a kefir és a joghurt. Az ivójoghurtokban általában sok hozzáadott cukor van, így érdemes inkább a kefirt választani. A probiotikumok mellett a prebiotikumok is fontosak a mikrobiom egészséges működéséhez. Ezek a vastagbélben lévő jótékony baktériumok szaporodását segítő, emészthetetlen összetevők, mint például a zab, hagyma, alma és banán. Ezek akár a reggeli smoothie hozzávalói is lehetnek. Az elegendő rostbevitel is fontos az egészséges bélflóra szempontjából, amelyet nemcsak étkezéssel, hanem folyadékfogyasztással is el lehet érni. A gyümölcslevek és a smoothie-k is segíthetnek ebben, de őrölt lenmag és útifűmaghéj hozzáadásával is növelhető a folyadék rosttartalma.
Cikk forrása: Femina
Kép forrása: Freepik