2024.11.24., vasárnap - Emma napja
facebook
Keresés
8 élelmiszer, ami a lejárat után is nyugodtan fogyasztható

8 élelmiszer, ami a lejárat után is nyugodtan fogyasztható

2023. november 05., 18:00
Néhány étel a csomagolásán feltüntetett lejárati dátum után is biztonságosan elfogyasztható.

Élelmiszerek tömkelege kerül a szemétbe csak azért, mert a csomagolásán szereplő lejárati dátumon túl veszi észre az ember a kamrában. Pedig számos étel és ital biztonsággal fogyasztható jóval a határidő után is.

A gyártók ugyanis minden romlandó, kereskedelmi forgalomban levő termékre kötelesek ráírni a szavatossági időt, a megjelölés azonban nem egységes: egyes terméktípusoknál a fogyaszthatósági, míg másoknál a minőségmegőrzési időt jelölik, ami teljesen mást jelent.

A fogyaszthatósági idő a gyorsan romlásnak induló, általában hűtést is igénylő termékeknél feltüntetendő: a tejtermékeknél, húsételeknél például szigorúbban kell venni a dátumot az ételmérgezés elkerülése érdekében - írja a Femina

Lejárat után is fogyasztható élelmiszerek

Akad azonban egy sor olyan élelmiszer, amit a minőségmegőrzési idővel jelölnek csupán. Ez azt az időt jelenti, ameddig a gyártó megfelelő tárolási feltételek között még garantálja, hogy az eredeti minőségében fogyasztható a termék, élvezeti romlás, íz- és állagváltozás nélkül. Ráadásul, mivel a gyártó az adott dátumig vonható felelősségre, sok esetben óvatosságból az indokoltnál jóval rövidebb időt jelölnek meg erre. 

Az addig egyébként sértetlen csomagolású, jól tárolt termék azonban nagy eséllyel teljesen jó minőségű, így ha kibontás után nem tapasztalsz semmi változást, biztonsággal fogyasztható. A Nébih hiánypótló listát állított össze a pazarlás elkerülése miatt a lejárat után is fogyasztható élelmiszerekről.

  1. Mivel a tejtermékek hamar megromlanak, sokan a tartós tejjel sem mernek kockáztatni. Az ultramagas hőmérsékleten kezelt, azaz UHT-tejek, tejszínek azonban a Nébih szerint még kilenc hónappal a lejárat után is elfogyaszthatók.
  2. Az olaj és a zsír sem jár le azonnal, a lejárat után még két hónapig bátran felhasználhatod, amennyiben nem tapasztalsz avasodást, íz- és szagromlást. Megfelelő tárolásnál ettől nem kell tartanod.
  3. A fagyasztott áruknak sem kell a szemétben kikötniük azonnal, három hónapig ezek is nyugodtan fogyaszthatók a lista szerint. Az alapos főzés persze ne maradjon el, amellyel a Listeria baktérium okozta kockázat máris minimálisra csökken.
  4. A szószok, így a ketchup és a mustár se kerüljön a dátum után a szemétbe: megfelelő tárolás, sértetlen csomagolás mellett még kilenc hónapig jók. A majonéznél ez az idő hat hónap.
  5. Bár a friss hús és hal lejárati dátumát komolyan kell venni, konzerveknél más a helyzet. Az így tartósított készételek, húskonzervek, halak egyaránt biztonságosak még 12 hónappal a feltüntetett időpont után is.
  6. A bontatlan lekvár sem romlik meg gyorsan, az üvegen feltüntetett dátumhoz képest akár még 12 hónapig fogyasztható a Nébih listája alapján.
  7. Az aszalt gyümölcsök csomagolásán is feltüntetik a lejárati dátumot, ám ezt sem kell szigorúan venni. Utána még három hónapig biztosan nem fognak ártani.
  8. Az édes kekszek és a csokoládé a lejárati dátum után három hónappal még biztonsággal fogyasztható a Nébih szerint is.

Fotó: illusztráció/Pexels