Gálaestet rendeztek és elismeréseket adtak át a Himnusz születésének évfordulóján
Az önkormányzat és a Pro Zalaegerszeg Kulturális Egyesület programja Balaicz Zoltán köszöntőjével kezdődött. A polgármester a magyar nyelv jelentőségét a humor és kreatív szövegalkotás mentén méltatta. Mint fogalmazott, ezt az értéket, a folyamatosan fejlődő és egyre nagyobb teret nyerő mesterséges intelligencia világában, a szokásosnál is nagyobb becsben kell tartanunk.
Mi mást gondolhatnánk a bennünket, az egész kultúránkat minden oldalról fenyegető, veszélyekkel teli világban, amit ráadásul már valóságosan is a gép, a mesterséges intelligencia irányít és formál, mint amit Molnár Tamás ezzel az idézettel kimondott: meg kell becsülnünk mindent, ami emberi, és ellen kell állnunk mindennek, ami nem az. A mai ünnepnek az a tanulsága, az az üzenete számunkra, hogy mi, magyarok rendelkezünk a legfontosabbal ahhoz, hogy sikerrel megküzdjünk ezzel a gépi világgal.
Évtizedes hagyomány, hogy ilyenkor elismerik azok munkáját is, akik a város kulturális életét példamutató tevékenységükkel gazdagítják, segítik. Idén Vidovicsné Bene Erzsébetet és a Szarkaláb Táncegyüttes tagjait, Farkas Juditot, a Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatósága titkárságvezetőjét, Wohner Csabát, az Apáczai Csere János Művelődési Központ közművelődési szakemberét, Kerekiné Beke Szilviát, a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár gyűjteményszervező csoport feldolgozó munkatársát és Foki Ibolyát, a Magyar Nemzeti Levéltár Zala Vármegyei Levéltárának főlevéltárosát jutalmazták. A kultúra mecénása díjat a Perfect Steel System Kft. kapta.
Az ünnepség második felében a résztvevők egy úgynevezett folkglamour mesés divatbemutató előadást láthattak.
Már a neve és a címe is nagyon izgalmas lehet, hiszen, miről is van szó? Egy olyan divatbemutatóról, amely a magyar hagyományokat fogja megeleveníteni. Meséket, balladákat, népviseleteket, hímzéseket. Minden olyat, amely a magyar népi kultúrában megjelenik. Azt szerettük volna mindenképpen erősíteni, hogy a magyar kultúra hagyományait tovább tudjuk örökíteni
- részletezte Flaisz Gergő, a Keresztury VMK igazgatója.
A zsinagógát keresztül szelő kifutón a Zalai Táncegyüttes tagjai a Góbé Zenekar kíséretével az autentikus népviseleteket, hímzés mintákat, illetve az ezekből inspirálódott ruhákat és ékszereket látványos koreográfiákkal mutatták be.
Szöveg: Nagy Jenő
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg