
Évet értékelt a Zala Vármegyei Levéltár
A szakemberek tavaly többek között iratokat rendeztek, selejteztek és bővítették az adatbázist. Megjelentettek egy kötetet a Zalai Gyűjtemény sorozatban, konferenciákat tartottak, miközben közművelődési feladatokat is elláttak. A részletekről dr. Káli Csaba, az MNL Zala Vármegyei Levéltárának igazgatója tájékoztatta a Zalegerszegi Médiacentrumot.
A Nemzeti Művelődési Intézet és a Magyar Nemzeti Levéltár közösen szervezte a Petőfi Kulturális Programot. Ennek részeként munkatársaink csaknem száz előadást tartottak – többek között család-, hely-, és fotótörténet témában – a megye kis falvaiban, városaiban, sőt még Veszprém vármegye Zalával határos településein is. Emellett két pályázatot is hirdettünk felnőtteknek, illetve diákoknak. Az előadások látogatottságát tekintve pedig a legaktívabb 5 településnek díszes keretbe foglalt, a falu történetével kapcsolatos dokumentumot ajándékoztunk.
A tájékoztatón a 2025-ös tervekről szólva elhangzott: az intézmény munkatársai már több kiadványon dolgoznak, s idén sem maradnak el a közérdeklődésre számot tartó tudományos programok – számolt be portálunknak Molnár András, az MNL Zala Vármegyei Levéltárának igazgatóhelyettese.
Tavaly rendeztük meg a „Szabadidő, szórakozás, társasági élet Zalaegerszegen a 19-20. században” című tudományos konferenciát a zalai közgyűjteményekkel közösen. Ennek a tanulmánykötetét szeretnénk idén kiadni a Zalaegerszegi Füzetek részeként. Emellett folytatódik a várostörténeti konferenciasorozat, az önkormányzat finanszírozásában. Május 28-án lesz egy iskolatörténeti rendezvény, a polgári iskola 150 éves évfordulójához kapcsolódóan. Az eseményen általában Zalaegerszeg iskolatörténetéről lesz szó a reformkortól a legutóbbi évtizedekig.
Az eseményen dr. Kulcsár Bálint főlevéltáros bemutatta az „Aranykönyvet”. A díszes borítójú kötet a Zalaegerszegi Evangélikus Egyházközségnek szánt felajánlásokat és a jótékonykodók nevét örökíti meg. A dokumentum a 20. század elejéről származik, amit Mihályi Gyuláné adományozott a gyülekezetnek. A könyv hollétéről hosszú évtizedekig nem tudtak, ám 2023-ban a Széchenyi Antikváriumba, majd onnan a vármegyei levéltárba került. Ezt a közgyűjtemény most visszajuttatta az egyházközségnek.
Szöveg: Vizsy Dóra
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg