
Újdonság a tőkejuttatás módja
A Demján Sándor Tőkeprogram megvalósítója egy, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara tulajdonában lévő tőkealap. Zalaegerszegen, a Kamarák Házában tartott tájékoztatón az újdonságnak számító finanszírozási forma részleteivel is megismerkedhettek a résztvevők.
Pályázati feltételek
A Demján Sándor Tőkeprogram azoknak a kis- és középvállalatoknak igazán jó konstrukció, akik tudják, mit akarnak, akiknek van egy víziójuk, látnak a pályán, tehát ismerik a piacukat, tudják, hogy mivel lehet sikeresebbé válni
– mondja Ács Zoltán, az MKIK Tőkealap-kezelő Zrt. vezérigazgató-helyettese.
Viszont nincs meg hozzá a megfelelő forrásuk, likviditásuk, és forrásra van szükségük ahhoz, hogy fejlődjenek, beruházási jellegű forrásra. Tehát nem arról van szó, hogy egyszerűen csak a likviditásukban szeretnék az egyik zsebet betömni és a másikból átrakni, hanem kifejezetten szeretnének előre lépni, eggyel magasabb szintre emelni a vállalkozásukat. Legfontosabb beugró kritérium az, hogy legalább 300 millió forintos éves nettó árbevétellel kell rendelkezni, az előző két évben. Legalább két főt kell tudni foglalkoztatnia a cégnek. Kft vagy zrt formában kell működnie ennek a társas vállalkozásnak, és legalább 50 százalékban magyar tulajdonban kell lennie. Aki ezeket teljesíti, azoknak lehetővé válik a pályázás.
Az alapkezelő a kamaráé
Ez a termék egy kicsit szokatlan
– folytatja Ács Zoltán.
Mindenki a hiteleket, illetve a pályázatokat ismeri talán jobban, de a tőkefinanszírozástól nem kell félni. Az MKK Alapkezelő kezeli ezt a Demján Sándor Tőkeprogramot. Az MKK Alapkezelő a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának a tulajdonában áll, ami nem állami tulajdon. Ugyan állami pénzt kezel ez az alapkezelő, de a vállalatoknak az érdekvédelmi szervezetének, a kamarának a tulajdonában áll. Az felügyeli, akinek a vezető tisztségviselőit egyébként az önkéntes kamarai tagok választják. Tehát ez a saját vállalkozói közösségünknek a tulajdonában áll ez a tőkealap kezelő.
– Mekkora összegre lehet pályázni?
100 millió forint a minimum, amire lehet jelentkezni, maximum 200 millió forint. 1%-ot ázsiós tőkeemelésként, tőkeként kap meg az adott cég. Ez azt jelenti, hogy bekerül tulajdonosként az adott társaságba, és innentől egy tulajdonosi hitelt fog biztosítani 198 millió forint maximális értékben az adott társaságnak. Ennek a 198 millió forintnak 5%-os éves kamata van. A maximum 2 millió forintnyi tőkejuttatásnak pedig 5%-os hozama van. Tehát lehet mondani, hogy 200 millió forint 5% éves hozam elvárással vagy kamat kötelezettséggel jár. Ez kedvezményesebb, mint a piaci átlag. Viszont amitől igazán ütőképes ez a termék, hogy ez a tulajdonosi hitel egy úgynevezett alárendelt kölcsöntőke.
– Ez mit jelent?
Az alárendelt azt jelenti, hogy az összes más hitelnek alárendelődik a rangsorban. Ez van a leghátul. A másik nevében is benne van a kölcsöntőke. Ez javítja az adott társaságnak a tőkeszerkezetét. Mit jelent ez a gyakorlatban? Ez azt jelenti, hogy az a cég, aki megkapja ezt a tőkejuttatást, a kölcsöntőke juttatást, az hitelképesebbé válik a kereskedelmi bankjánál. Egy ügyes cég, ha egy jó beruházási terve van, és megkapja ezt a 200 millió forintot, így tőkeként, illetve alárendelt kölcsöntőkeként, még további több százmillió forintot mozgathat meg. Vagy úgy, hogy egy kereskedelmi bankjánál egy másik hitelhez önerőként használja, vagy pedig úgy, hogy egy pályázati forrásnál önerőként használja. Ezt ugyanis elfogadják önerőnek. Egy elég feszes likviditású, mondjuk a hitelkeretét maximálisan kihasználó társaság, aki egyébként tudja, hogy mit akar, de már nem tud további finanszírozást bevonni rá, az akár több százmillió forintot meg tud mozgatni ezzel a konstrukcióval
– tájékoztatott Ács Zoltán.
Szöveg: Buza Beáta
Fotó: Médiacentrum Zalaegerszeg