2024.11.21., csütörtök - Olivér napja
facebook
Keresés
Sikeres volt a felsőrajki nemzetközi vásár – kihirdették a vármegye legjobb süteményét is

Sikeres volt a felsőrajki nemzetközi vásár – kihirdették a vármegye legjobb süteményét is

2024. szeptember 14., 17:30
Nemzetközi, térségi kiállítást és vásárt, kulturális és gasztronómiai seregszemlét szerveztek Felsőrajkon. A rendezvény célja, hogy felhívja a figyelmet a helyi termelők és a falusi közösségek erősítésének szerepére. A hagyományok szerint idén is megtartották a közéleti szereplők vetélkedőjét és kihirdették a vármegye legjobb süteményét.

Vadpörkölt, káposztás hús, kürtöskalács és sütemények vártak minden érdeklődőt a település főterén. Vigh László, a szervező egyesület elnöke emlékeztetett: 1993-ban a rajki vár felépítésével kezdődött a program története. Azóta a közösségi teret pajtával és előadótérrel bővítették.

Három részből áll egy ilyen nagyvásár. Az egyik része a kultúra, van egy vásár része, helyi termelőket várunk ide és van egy gasztronómiai része, ahol mintegy 50-60 ember főz egy héten keresztül. Itt Felsőrajk közepén létrehoztunk egy hektár történelmet, egy hektár 16. századot és ehhez próbáljuk a rendezvényeinket igazítani

– fogalmazott Vigh László.

Nagy Bálint államtitkár, a falu országgyűlési képviselője köszöntőjében a helyi közösségek szerepére irányította a figyelmet. Az eseményen részt vett Gyopáros Alpár kormánybiztos is. Mint mondta, Magyarország több mint egyharmada él falun. Emlékeztetett arra, hogy Zala vármegye döntő többségét érinti a Magyar Falu Program. Mint fogalmazott a kezdeményezés sikerét példázza, hogy eddig közel ötven milliárd forint támogatás érkezett a zalai falvakba. 

Ez természetesen jelent tetőcserepet, nyílászárót, aszfaltot, meg térkövet, hiszen utakat, járdákat újítunk fel, intézményeket újítunk fel, óvodákat, bölcsődéket bővítünk, iskolákat fejlesztünk orvosi rendelőket, szolgálati lakásokat építünk. Ez mind-mind anyag és matéria. A falvaknak nincsen jövője a falusi emberek és közösségek nélkül. Márpedig közösségeket és közösségi élményeket nem lehet vásárolni. Mi megvásárolhatjuk mindazokat, amik az életminőséget javítják a falvakban, önök pedig éltessék a magyarországi falvakat annak érdekében, hogy a következő évszázadokban, vagy mondhatom évezredben is, a magyar falvak jelentsék mindazt, amit ma jelentenek: magyar falvak legyenek

– részletezte a kormánybiztos.

A szónoklatok után a színpadra szólították a környéken tevékenykedő közéleti szereplőket, akik egy játékos vetélkedőn mérték össze tudásukat. Ezt követően kihirdették, melyik település készítette a vármegye legfinomabb süteményét. A megmérettetésre minden község egy finomsággal nevezhetett, a pályamunkákat pedig szakavatott zsűri értékelte.

A legszebb az, hogy a környékbeli sütemények mind hagyományosak, háziasszonyok készítik. Ez annyira más, mint a hivatásos cukrászsütemények. Olyan szériát kóstoltunk meg, amik nem voltak édesek, jó ízűek voltak, szépen voltak szeletelve. Le a kalappal a háziasszonyok előtt, nagyon jó szériát hoztak a zsűrinek. Öröm volt megkóstolni, viszont nehéz volt eldönteni, hogy ki legyen az első, a második vagy a harmadik

– mondta portálunknak Opóczki István életműdíjas mesterszakács, a zsűri elnöke.

Az elsőnek járó serleget végül Pacsa vihette haza. A település egy pisztáciás pohárkrémmel nyűgözte le az ítészeket. Az eredményhirdetés után a színpadon zenészek szórakoztatták a vásár látogatóit.

Szöveg: Nagy Jenő

Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg

leKZL2su2f0
# Kapcsolódó galériák