2025.04.04., péntek - Izidor napja
facebook
Keresés
Gyérítik a kegyetlen rágcsálókat Zalában

Gyérítik a kegyetlen rágcsálókat Zalában

2025. február 23., 13:23
A rendkívül szapora, nagytestű, invazív rágcsáló komoly károkat tud okozni, ezért csapdákkal és fegyverrel is igyekeznek a szakemberek visszaszorítani.

Egyre nagyobb aggodalomra ad okot az idegenhonos nutria (Myocastor coypus) terjedése Zala vármegye nyugati felében. Az inváziós rágcsálófaj állományának robbanásszerű növekedését tapasztalták a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai az elmúlt években a Mura, a Kerka és a Kebele vízfolyások vízrendszerében – írja a Balaton-felvidéki Nemzeti Park beszámolója nyomán az Infostart.

2024-ben a Zala Vármegyei Kormányhivatal állami védekezést rendelt el a faj további terjedésének megállítása érdekében. A nutriák gyérítésével a Bükki Emlőstani Kutatócsoport Egyesület lett megbízva. A védekezés vadászati módszerekkel, elsősorban élvefogó ládacsapdák használatával zajlott, de fegyveres gyérítés is történt.

Az egyesület szakértőjének, Czabán Dávidnak, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrszolgálatának segítségével 2024. augusztusa óta, több mint 100 nutriát sikerült elejteni – áll a beszámolóban.

A nutriák gyérítésében aktívan részt vett a letenyei Venatus Vadásztársaság is. A lelőtt nutriák tetemei tudományos kutatás céljából különböző virológiai és szaporodásbiológiai vizsgálatnak lettek alávetve, továbbá néhány egyed kipreparálva a bemutatást, oktatást szolgálja majd.

Az elrendelt gyérítés első éve már eredményesnek tekinthető, mert néhány helyen már nem érzékelhető a jelenlétük. Ezzel együtt még nem sikerült felszámolni a nutriák teljes zalai állományát, ezért az őshonos élővilág védelme érdekében a gyérítést a jövőben is folytatni kell.

A nutria, vagy hódpatkány rendkívül szapora rágcsáló, megfelelő körülmények között évente két alkalommal is világra hozhat 2-9, ritka esetben 10-nél is több kölyköt, és a fiatalok már az első évben ivaréretté válhatnak. Azokon a területeken, ahol ez a nagyméretű rágcsáló jelentős mértékben elszaporodik, komoly gazdasági és természetvédelmi károkat okozhat a vízfolyások töltésébe ásott üregekkel és a szántóföldi növények fogyasztásával.

Továbbá a nutriák betegségeket is terjeszthetnek, veszélyeztetve ezzel az őshonos állatvilágot.

A nutria szerepel a természetvédelmi világszövetség (IUCN) által kiadott, a föld száz legkárosabb invazív faját bemutató listán, továbbá az Európai Unió számára veszélyt jelentő idegenhonos inváziós fajok jegyzékén, így az ellene való védekezés a hazai természetvédelem számára is fontos feladat – írja a nemzeti park.

Fotó: Právics Márk/BfNPI