
Tilos ezt csinálni húsvét után: 2 év börtön járhat érte, mégis sokan megteszik
Bár a húsvét előtti időszakban minden évben fokozottan felhívják a figyelmet a szokás káros következményeire, és talán a közvélekedés is egyre inkább a fokozott felelősségvállalás felé mozdul, még mindig nagyon sokan ajándékoznak élő nyulat anélkül, hogy felkészülnének, és alaposan átgondolnák, mivel is jár mindez.
A nyuszi ebben az esetben ugyanis nem húsvéti dekoráció, és nem is játékszer, bármilyen ellenállhatatlanul bájos, pihepuha, selymes, kedves állatról van is szó, a felelősségteljes nyúltartás hosszú távú, önzetlen elköteleződést jelent, mely nem fakadhat a gyerekek vagy épp a felnőttek impulzusvezérelt döntéseiből – olvasható a Femina cikkében.
Mi történik a nyuszikkal húsvét után?
Az Első Nyúlmentő Alapítvány beszámolója szerint húsvét után még mindig igen nagy számban találni nyuszikat a főutak mentén, a lakótelepeken vagy épp a szemetesekben, jellemző továbbá, hogy ha nem is rögtön húsvét után kerülnek utcára az ünnepre hazavitt állatok, az gyakran megtörténik ivarossá válásukkor a megváltozott viselkedés hatására, mellyel gyakran nem tud mit kezdeni a család.
Nyáron jóval nehezebb örökbefogadót találni a nyusziknak, már ha sikerül megmenteni őket, fontos tudni ugyanis, hogy a kidobott nyuszik önállóan nem életképesek sem a városokban, sem a természetben, így ha valaki ilyen módon szabadul meg tőlük, nem esélyt ad nekik, hanem halálos ítéletüket írja alá, nem beszélve arról, hogy sokan egyenesen a vágóhídra küldik a már nem kívánt kedvenceket.
Bűncselekmény a nyuszik kidobása
Ahogy arra az Első Nyúlmentő Alapítvány is felhívja a figyelmet, aki előbbiekhez hasonlóan jár el, bűncselekményt követ el, mely két évig terjedő szabadságvesztéssel is járhat. Már az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény is megfogalmazza, hogy az ember környezetében tartott állat, valamint a veszélyes állat tulajdonjogával, tartásával felhagyni nem szabad, az állat elűzése, elhagyása vagy kitétele pedig tilos, a Büntető törvénykönyv 244. paragrafusa pedig a következőképp fogalmaz az állatkínzással kapcsolatban:
Aki gerinces állatot indokolatlanul oly módon bántalmaz, vagy gerinces állattal szemben indokolatlanul olyan bánásmódot alkalmaz, amely alkalmas arra, hogy annak maradandó egészségkárosodását vagy pusztulását okozza, illetve gerinces állatát vagy veszélyes állatát elűzi, elhagyja vagy kiteszi, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A büntetés bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha az állatkínzás az állatnak különös szenvedést okoz, vagy több állat maradandó egészségkárosodását vagy pusztulását okozza.
A nyúltartást komolyan kell venni
Az Első Nyúlmentő Alapítványnál húsvét előtt szándékosan nem adnak örökbe nyuszit, ugyanis az egyszer már megmentett állatot nem szeretnék ismét az utcán látni, illetve arra kérik mindazokat, akik mégis nyuszit szeretnének hazavinni valahonnan, hogy azt csak akkor tegyék meg, ha képesek róla gondoskodni egész élete során, mely ideális körülmények között hasonlóan hosszú lehet, mint a kutyák és macskák esetében, akár 8-12 év is. A megfelelő tartással és gondozással kapcsolatban azonban szívesen adnak információt, és honlapjukról is számos hasznos dolgot meg lehet tudni, érdemes alaposan áttanulmányozni az ott található leírásokat, amennyiben valaki komolyan gondolkodik a nyúltartáson.
A nyusziknak megfelelő környezetet kell kialakítani, ennek hiányában ugyanis könnyen depressziósak lehetnek, hisz rendkívül szociális, társas lények, nem ideális számukra egy ketrec valahol az udvaron, ahová csak etetni járnak ki hozzájuk. A jól kialakított férőhely, ketrec alapvető, de nem feltétlenül kell bezárni a nyuszikat, nincs mindenki tisztában vele, de ugyanúgy szobatisztaságra szoktathatók, mint a macskák, így nem kell attól félni, hogy minden nyúlbogyókkal lesz tele. Ha azonban a nyuszi szabadon mozoghat a lakásban, a biztonságot meg kell teremteni mindehhez, többek közt a mérgező növények és a megrágható kábelek eltávolításával.
A ketrec mellett szükség lesz önitatóra, alomtálra, etetőtálra, szénatartóra, játékokra és alagútra, ahová a nyuszi visszavonulhat. Fő tápláléka a széna, amit korlátlan mennyiségben kell előtte tartani, de zöldséggel és táppal is lehet etetni. A megfelelő tápláláson kívül speciális oltásokra, orvosi ellátásra is szükség lehet, mindez együtt pedig komoly költségekkel járhat, amire érdemes előre felkészülni.
A nyuszik társas lények, így ha valakinek nincs ideje eleget foglalkozni velük, érdemes lehet gondoskodni egy társról is, amellett azonban, hogy hagyják magukat simogatni, fontos megérteni, hogy alkatilag mások, mint a macskák és a kutyák, tilos őket hajkurászni, meg kell várni, míg ők keresik az ember társaságát.
Ahhoz, hogy minél kevesebb rossz döntés szülessen, érdemes átgondolni azt is, mi lesz, ha a gyermek kevesebb érdeklődést mutat az állat felé, esetleg, ha allergiás a szőrére, vagy épp megváltoznak a család körülményei, és akár költözésre is sor kerülhet.
Fotó: illusztráció/Freepik