Otthonunk kedvelt nyári dísze, mégis a világ egyik legmérgezőbb növénye - erre figyeljen, ha Ön is tart otthon belőle
Nem is ok nélkül figyelmeztetnek a szakértők: elővigyázatossággal keressünk helyet otthon a leandernek, főleg, ha gyerekek is vannak a családban.
Kevesen tudják, hogy az ezer színben pompázó és több száz változatban fellelhető leandert sem a tűző napsütés, de még a radioaktív sugárzás sem zavarja. Ezért lett Hirosima hivatalos virága, ahol a sugárfertőzött japán városban a romokon elsőként a leander borult virágba az 1945. augusztus 6-i atombombázást követő évben. Teraszunk legszebb ékessége azonban egyike a legmérgezőbb növényeinknek - írja a Dívány.
Toxikus vegyületek
A leander számos toxikus vegyületeket tartalmaz, amelyek közül több – köztük az oleandrin és a neriin – halálos az emberre, különösen a gyermekekre.
SZAKÉRTŐK SZERINT A NÖVÉNY A SZÍVMŰKÖDÉS KÁROSÍTÁSÁVAL MÁR KIS MENNYISÉGBEN IS HALÁLOS LEHET.
Ráadásul a leander nem csak „nyers” állapotában veszélyes, toxicitását szárítás után is megtartja.
Ritkák a mérgezések
Varga Zsuzsanna, a Magyar Leander- és Mediterrán Kertbarát Egyesület munkatársa megnyugtat: mérgezések szerencsére rendkívül ritkán fordulnak elő, ami többek között annak köszönhető, hogy keserű íze miatt még a legkisebbek sem vonzódnak hozzá. Kivételt képez a két Szibériából adoptált amerikai kisfiú, a 2 éves Alekszej Wiltsey és 3 éves bátyja, Peter esete, akik a 2000-es évek elején leandermérgezés következtében hunytak el, miután felfedezték és megrágcsálták a szomszéd leandersövény leveleit is, melyeket nem ismertek.
Minden része mérgező
A leander mérgező jellege jól mutatkozik meg abban, hogy az egész növényben található mérgező anyagokat rovarirtóként használják, és virágából zöld festéket készítenek. Feljegyzések szerint már az ókorban is használták: a szárított és porított leveleket gabonaőrleménnyel keverve rágcsálóirtásra alkalmazták. A keserű ízű növény csak akkor jelent veszélyt az állatokra, ha szárított takarmányként fogyasztják. Mivel Magyarország nem a természetes élőhelye, ezért erre kevés esély van.
Veszélyes tünetek
Bár imádjuk a gyönyörű növényeket, mindig emlékezzünk rá: még a leander miatt is veszélyes lehet a kertünk. Legyünk óvatosak a mérgező növény egyszerűnek tűnő gondozása során is: viseljünk kesztyűt, mielőtt hozzányúlnánk, mivel a vágott ágak és levelek mérgező tejnedvet ereszthetnek, ne érintsük a kezünkkel az arcunkat vagy az orrunkat, és a kerti munkák befejezése után alaposan mossunk kezet! Fontos tudni, hogy még enyhe mérgezés esetén is előfordulhat fejfájás, hasfájás, hányinger, hasmenés és allergiás bőrreakció. Súlyosabb esetekben a leander szívbénítő és keringési zavarokat okozhat, ami halálos is lehet. Ha bármilyen módon érintkeztünk a mérgekkel, mindenképpen forduljunk orvoshoz!
Fotó: illusztráció/Pixabay