2024.11.23., szombat - Kelemen, Klementina napja
facebook
Keresés
Őrültségnek tűnik, de tényleg hatásos ez a trükk kánikula idején

Őrültségnek tűnik, de tényleg hatásos ez a trükk kánikula idején

2024. július 11., 10:55
Elsőre talán őrültségnek hangzik, de az a mítosz, mely szerint kánikula idején meleg ételeket és italokat érdemes fogyasztanunk annak érdekében, hogy lehűtsük a testünket, nem csupán egy városi legenda, hanem bizonyított tény.

Egy 2012-es tanulmányból kiderült, hogy azoknak, akik edzés közben forró vizet ittak, jobban csökkent a testhőmérsékletük, mint azoknak, akik hideg vizet ittak. A forró ételek és italok ugyanis felmelegítik a testünket, melynek hatására izzadni kezdünk. Az izzadás pedig a legjobb - és egyetlen - módja annak, hogy a testünk lehűtse magát. Tehát, ha a forró italok és ételek miatt kiizzadsz, akkor gyorsabban le tud hűlni a tested – olvasható a Glamour cikkében. 

Az viszont nagyon fontos, hogy meleg étel vagy ital után bekövetkező izzadságnak el kell tudni párolognia ahhoz, hogy érvényesüljön a hűsítő hatás. Tehát, ha nagyon párás helyen van, túlságosan vastagon öltözve, és az izzadságcseppek nem tudnak megfelelően elpárologni, akkor teljesen mindegy, hogy hideg vagy meleg ételeket/italokat fogyaszt.

Melyik hatásosabb a kánikulában: a forró étel vagy a forró ital?

A szakértők úgy vélik, nincs különbség, a testünk ugyanúgy reagál a forró ételekre, mint a forró italokra. Ha viszont biztosra akar menni, a legjobb, ha forró és csípős ételt választ, ugyanis a csilipaprikával ízesített fogások a kapszaicin tartalmuk miatt fokozott izzadáshoz vezethetnek, ennek hatására pedig még jobban lehűlhet a teste. 

A tüzet oltsd tűzzel!

Elmondása szerint, ha a melegben hideget eszünk, az ugyan lehűti a gyomrunkat, de a testünk többi része meleg marad, így ugyanolyan melegünk lesz. Ha viszont meleg ételt fogyasztunk, annak hatására izzadni kezdünk, ez a folyamat pedig lehűt.

Ezeket az élelmiszereket viszont kerülje a kánikulában

Jeges finomságok

Bár a gyors lehűlés a nagy hőségben nagyon jól esik, hosszabb távon pont az ellenkezőjét éred el vele. A szakértők szerint ha elnyalunk egy fagyit, az hőmérséklet-emelkedéshez vezet, ugyanis az általa okozott gyors lehűlést a szervezet kompenzálni próbálja. Ez pedig minden, a fagyihoz hasonló hideg ételre és italra igaz.

Húsok

A nagy melegben érdemes kerülni a magas fehérjetartalmú ételeket, mivel a fehérje megemésztése több energiát igényel a szervezet részéről, ami hőt termel a termogenezis néven ismert folyamat során.

Feldolgozott élelmiszerek

Fontos, hogy a kánikulában - és általánosságban is - próbálja kerülni a feldolgozott és magas cukortartalmú ételek fogyasztását, mint például a fánkokat, a muffinokat, a kenyeret, a tésztákat és az egyéb gabonaféléket. A szervezetnek ugyanis sok vízre van szüksége ezen élelmiszerek metabolizmusához, a nagy hőségben viszont elengedhetetlen, hogy hidratáltak maradjunk.

Fotó: illusztráció/Pexels