Melyik volt előbb, a tyúk vagy a tojás?
A Bristoli Egyetem és a Nanjing Egyetem kutatói véletlenül bukkantak rá ennek a régóta izgató rejtélynek a megoldására. A kutatás során a tudósok rájöttek, hogy azok a fajok, amelyek tojást raknak, eredetileg olyan fajokból származnak, amik az emberekhez hasonlóan élve szülték utódaikat - írja a Femina.
Korábban azt hitték, hogy a tyúkok őseit dinoszauruszok alkották, akik már jóval az első tyúkok megjelenése előtt tojtak tojásokat. Azonban ez az elmélet most megkérdőjeleződött - derült ki a Daily Star cikkéből.
A friss kutatások alapján a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy az ősi madarak és hüllők nem tojásokkal, hanem élő utódokkal szaporodtak. Ez azt sugallja, hogy a tyúk valójában megelőzte a tojást.
Az egyetem kutatása során összesen 51 kihalt állatfaj és 29 most is élő állatfaj maradványait vizsgálták, amelyek között olyanok is voltak, amik kemény vagy lágy héjú tojásokat tojtak, valamint olyanok is, akik élve szültek utódot - állítja a Mirror.
A tudósok szerint a kemény héjú tojás az evolúció egyik legnagyobb csodája, és valószínűleg olyan ősökből fejlődött ki, akik élő utódokat hoztak a világra. Azonban ezek a fajok képesek voltak változtatni a szaporodási módon, és tojásokat is raktak. Ez azt jelenti, hogy a tojással szaporodó fajok kialakulása a változó körülményekhez való alkalmazkodás eredménye lehetett. A képesség, hogy váltogassák a két szaporodási módot, további kutatásokat igényel annak megértéséhez, hogyan és miért alakult ki ez a változatos forma az evolúció során. Ez az új eredmény új perspektívákat nyithat az állatok szaporodási stratégiájának és evolúciójának megértésében.
Fotó: illusztráció/Freepik