Közeleg az óraátállítás, talán az utolsó
A nyári időszámítás minden évben március utolsó vasárnapján kezdődik, ami idén, 2024-ben március 31-re, vagyis húsvétvasárnapra esik. A tavaszi óraátállítás értelmében ezen az éjszakán egy órával kevesebb időnk lesz aludni, hiszen hajnalban 2:00 órakor 3:00 órára kell majd előretekernünk az óráinkat. Jó hír azonban, hogy a húsvéthétfő is munkaszüneti nap, így ez sokaknak megkönnyítheti majd az átállást - számolt be a Blikk.
- A nyári időszámítás kezdete: 2024. március 31. (húsvétvasárnap)
- A nyári időszámítás vége: 2024. október 27.
Mivel a nyári időszámítás mindig március utolsó vasárnapjától október utolsó vasárnapjáig tart, így 2024-ben október 27-én, vasárnap hajnalban kell majd 3:00 órakor 2:00 órára visszaállítani az órát.
A nyári időszámítást még az első világháború idején, 1916. április 30-án, először Németországban vezették be, ahol egy órával előre állították az órát. A döntés a természetes fény jobb kihasználása és a mesterséges fény előállításához felhasznált – és hadi célokra is alkalmazható – energiahordozóval való takarékoskodás miatt született meg, és ez a takarékossági lépés hazánkat is érintette. Magyarországon 1954 és 1957 között a munkahelyek esti kapacitási nehézségeinek feloldása érdekében kellett átállítani az órát, majd 1958 és 1979 között szünetelt a nyári időszámítás használata, mígnem 1980-ban újra bevezették azt villamosenergia-megtakarítási céllal. Azóta évente kétszer állítjuk óráinkat oda-vissza, ráadásul 1996 óta már kormányrendelet is előírja az óraátállítás alkalmazását.
Idén már dönteni kell
Több évtizeddel később, már jó néhány éve az óraátállítás eltörlése került a középpontba. Már döntés is született róla, ugyanis 2018-ban egy népszavazás keretén belül kérdezték meg az Európai Unió lakosságát, hogy mi a véleményük róla, a válaszadók többsége pedig szorgalmazta az óraátállítás eltörlését. Hiába a döntés, a kivezetése még a mai napig várat magára. Az uniós tagállamok eredetileg 2021-ig kaptak időt arra, hogy döntsenek a téli vagy a nyári időszámítás használata közül, de a koronavírus-járvány idején ezt a határidőt 2024-ig tolták ki. Bár sok egyéb megoldandó, fontosabb feladat is akad most az EU-ban, amely továbbra is hátráltathatja a tagállamok döntését, idén minden országnak véglegesen át kell térnie a választott időszámítására.
Fotó: illusztráció/Pexels