Hajhullás: nem csak vitaminhiány állhat a háttérben
A hajhullás önmagában teljesen természetes folyamat, amely az egészséges szervezetű embert is érinti. Génjeink is meghatározzák, hogy milyen sűrű a hajkoronánk, ahogyan azt is, milyen intenzitással cserélődnek a hajszálak. Amiatt tehát ne aggódjunk, ha naponta kihullik néhány szál. Ha azonban napi 100 szálnál is többtől búcsút veszünk, és csomókban marad meg a fésű fogai között, akkor érdemes kideríteni, mi állhat a háttérben. A Harvard Medical School cikke, melyet a HáziPatika szemlézett, a hajhullás hátterében álló okokat foglalta össze.
Mitől hullhat a hajunk?
A hajhullás az öregedési folyamat normális része lehet, de számos más tényező is felgyorsíthatja a folyamatot. Ezek a többi között az alábbiak:
- öröklött genetikai rendellenességek és gyulladásos betegségek
- daganatos betegségek, illetve azok kezelése
- hormonális zavarok
- szorongás
- terhesség
- vitamin- és ásványianyag-hiány
- bizonyos gyógyszerek mellékhatása
- jelentős fogyás rövid idő alatt
- műtét vagy valamilyen betegség a közelmúltban
Noha a haj minősége részben örökletes, hatással van rá a táplálkozás, az életvitel, a hajápolási szokások. Ha valakinek ritka, vékony szálú, a különféle csodaszerek vagy táplálék-kiegészítők hatására nem lesz sűrű sörénye. Ettől függetlenül igenis számít, hogyan bánunk a hajunkkal - a heti többszöri, szárító samponnal történő hajmosást vagy a forró szárítást garantáltan nem fogja meghálálni, töredezetté, szárazzá, fénytelenné válhat.
Vitaminok a haj egészségéért
A haj növekedésében és egészségében számos vitamin és ásványi anyag is szerepet játszik, ezek a többi között az alábbiak:
- A-vitamin
- B2-vitamin (riboflavin)
- B3-vitamin (niacin)
- B7-vitamin (biotin)
- B9-vitamin (folsav)
- B12-vitamin
- C-vitamin
- D-vitamin
- E-vitamin
- vas
- szelén
- cink
Ha a felsorolt mikrotápanyagok bármelyikéből hiányt szenvedünk, az hajunk ritkulását eredményezheti. Léteznek már olyan vérvizsgálatok, amelyekkel kideríthető, melyik vitaminból és ásványi anyagból kellene többet a szervezetünkbe juttatnunk, a hiányosságok pedig diétával és étrend-kiegészítők segítségével is orvosolhatóak.
Fotó: illusztráció/Freepik