2024.11.23., szombat - Kelemen, Klementina napja
facebook
Keresés
Ez a háztartás legpiszkosabb készüléke

Ez a háztartás legpiszkosabb készüléke

2023. szeptember 26., 18:50
A sűrű takarítás nemcsak otthonunk rendezettsége miatt fontos, de egészségünk megőrzése szempontjából is elengedhetetlen. Sokan elfelejtik, hogy a tisztításhoz használt eszközöket is rendszeresen tisztítani kell.

Sokan nem kedvelik a takarítást, de a lakás tisztasága és az egészségmegőrzés érdekében rendszeresen meg kell ezt tenni. Nemcsak a padlót és a gyakran érintett felületeket kell tisztítani (például a kapcsolókat, csapokat és kilincseket) hanem azokat a eszközöket is, amelyekkel a lakásunkat takarítjuk. Ha erre ügyelünk, növelhetjük a takarítás hatékonyságát és az eszközök élettartamát is – ezzel pedig energiát és pénzt takaríthatunk meg, és környezetvédelmi szempontból is kedvezőbb a karbantartás, mint az eszközök gyakori cseréje. A The Guardian gyűjteménye alapján a HáziPatika összegyűjtötte a legjobb tippeket a tisztítóeszközök gondozásához.

Oda kell figyelni a porszívóra

Talán a porszívót használjuk a legtöbbször a lakás tisztántartásához – és éppen ezért ez a készülék a legszennyezettebb a házban. Ám ha a gyártó utasításainak megfelelően rendszeresen karbantartjuk ezt a gépet, akkor nemcsak tiszta marad, de hatékonyabban is működik majd. Általános ajánlás, hogy minden porszívózás után töröljük le a szívófejen lévő keféket, és távolítsuk el a felgyűlt hajszálakat, szőrszálakat – szükség esetén ollóval, hogy ne sérüljön meg a kefe. Emellett minden használat után ellenőrizzük, hogy nincs-e dugulás a tisztítófejben vagy a csőben. A további karbantartási lépéseket – például a tisztítófej külsejének és aljának letörlését, a mosható szűrők kiporolását és kiöblítését, valamint a porgyűjtődoboz kimosását – érdemes néhány hét vagy hónap múlva elvégezni, attól függően, milyen gyakran használjuk és a gyártó ajánlásaitól. Ne feledkezzünk meg az eldobható szűrők időnkénti cseréjéről sem. Porzsákot akkor érdemes cserélni, amikor már kétharmadig tele van.

A mosogatószivacs igazi baktérumtanya

A konyhában naponta többször alkalmazunk tisztítószereket, például kendőket, konyharuhákat és gumikesztyűt. Ezen eszközök esetében kiemelt jelentősége van a megfelelő higiéniának, mivel ha nem vigyázunk, könnyen megtelepedhetnek a baktériumok az ételeinken is. A szivacsok és a mosogatószivacsok különösen nagy mennyiségű szennyeződést és baktériumot gyűjtenek össze - hiszen erre is vannak tervezve -, ezért minden egyes használat után öblítsük ki őket forró vízzel, csavarjuk ki alaposan, majd hagyjuk teljesen megszáradni, lehetőleg a napfényben. Hetente legalább egyszer azonban érdemes extra fertőtlenítést végezni. Tegyük be a nedves szivacsot egy percre a mikrohullámú sütőbe, a mosogatószivacsokat és kendőket pedig helyezzük mosógépzsákba, és mossuk ki magas hőmérsékleten. A (mosható) kesztyűket és a konyharuhákat is legegyszerűbben a mosógépben lehet tisztítani. A konyharuhákat 2-3 naponta ajánlott cserélni.

A mosogatógépet is rendszeresen tisztítani kell - a használat gyakoriságától függően havi vagy akár heti rendszerességgel. Az adott utasításokért olvassuk el a gép használati útmutatóját. A tisztításhoz használhatunk mosogatógép-tisztítószert vagy ecetet, és a kellemetlen szagok elkerülése érdekében szórjunk egy csésze szódabikarbónát a gép aljára. A gép fertőtlenítéséhez indítsunk el egy - edények nélküli - programot, amelynek hőmérséklete legalább 60 Celsius-fok legyen, majd befejezése után töröljük át a mosogatógép belsejét egy tiszta ronggyal, hogy eltávolítsuk a szennyeződéseket. Fertőtlenítőszert alkalmazzunk a mosogatógép ajtó tömítéseire és a gombokra is. A nehezen elérhető helyek tisztításához hasznos lehet egy régebbi fogkefe is.

Felmosás után után kimosás

A wc-kefe rendszeres karbantartásáról is sokan megfeledkeznek, ami miatt elszaporodhatnak a mikroorganizmusok, a kefe pedig elszíneződik és kellemetlen szagot áraszt – ebben az esetben jobb cserélni, mint takarítani. Az új kefe élettartamát jelentősen megnövelhetjük, ha minden felhasználás után leöntjük ecettel vagy antibakteriális tisztítószerrel. Utána vízszintesen csíptessük be a wc-tál és a wc-fedél közé, a kefe feje pedig forduljon befelé, így a víz a wc-be csepeghet róla. Hagyjuk megszáradni, majd helyezzük vissza a kefét a tartójába. Hasonlóképpen a mopokat és a seprűket is célszerű minden használat után tisztítani. A mopfejeket áztassuk mosószeres vagy fertőtlenítőszeres vízbe, majd hagyjuk teljesen megszáradni, lehetőség szerint napfényben. A seprű felületéről kezdetben szívjuk fel a ráragadt hajszálakat és port porszívóval, majd mossuk meg őket ugyanúgy, mint a mopfejeket, és hagyjuk megszáradni, mielőtt újra használnánk.

Fotó: Illusztráció/Freepik