2025.02.05., szerda - Ágota, Ingrid napja
facebook
Keresés
3 intő jel, ami mérgező családtagra utal

3 intő jel, ami mérgező családtagra utal

2025. február 04., 16:16
Az állandó bűntudatkeltés és a kritizálás is olyan intő jel, amire érdemes odafigyelni.

A mérgező családtag súlyosan károsíthatja mentális egészségét és általános jólétét. De honnan ismerheti fel azt a személyt, aki nem támogató jelleggel van jelen az életében?

Állandó kritika

Bár az építő jellegű visszajelzések mindenki számára hasznosak lehetnek, ha egy szülő, nagyszülő vagy más rokon folyamatosan negatívan ítéli meg döntéseit, és ennek rendszeresen hangot is ad, az már a bántalmazás egyik formájának tekinthető. Az ilyen jellegű megjegyzések jelentősen csorbíthatják önértékelését, és idővel kételkedni kezdhet saját képességeiben, adottságaiban. Hasonlóképpen toxikus lehet, ha egy családtag állandóan kritizálja külső megjelenését, alábecsüli munkáját vagy terveit – ez hosszú távon szorongáshoz és depresszióhoz vezethet – írja a Women's Health nyomán az Elle.

A kontroll is mérgező magatartásra utal

Egy rokon mérgező viselkedésére utalhat az is, ha folyamatosan megpróbálja kontrollálni Önt, például bűntudatkeltéssel, amikor nem tud részt venni egy családi eseményen, ritkábban hívja fel őt, vagy nem intéz el számára valamit azonnal. A manipulatív bűntudatkeltés a szégyenérzet kihasználásával próbálja irányítani érzelmeit, és arra készteti, hogy akkor is teljesítse a kérést, ha az kellemetlen, vagy időhiány miatt alig kivitelezhető. Az ilyen személy saját érzelmeit használja fel annak érdekében, hogy mérgező módon befolyásolja döntéseit és cselekedeteit, ezzel pedig korlátozhatja szabadságát.

Szédülés, izzadás… Figyeljen a teste jelzéseire!

A szervezet egyértelmű jeleket küld, ha egy személy mérgezően hat Önre. Amennyiben az illető közelében felgyorsul a légzése, szédül, izzadni kezd vagy akár dadog, ezek mind arra utalhatnak, hogy teste stresszreakcióval válaszol az adott helyzetre. Ilyenkor a szervezet „harcolj vagy menekülj” üzemmódba kapcsol, ami annak a jele, hogy rendkívül kellemetlenül érzi magát a családtag társaságában, és a szituáció érzelmileg megterhelő az Ön számára.

Mit tegyen ebben az esetben?

Mindenképpen figyelje meg érzéseit és teste intő jeleit, valamint azt is, hogy mindez milyen hatással van Önre. Ha úgy érzi, hogy az adott személytől pozitív dolgokat is kap, és támogatóbb, egészségesebb családtaggá válhatna, érdemes erről beszélni vele. Kerülje a vádaskodást, inkább konkrétan tükrözze vissza az Ön felé irányuló szavakat, kifejezéseket és viselkedési formákat. Fogalmazza meg világosan, mire van szüksége. Ez a fajta kommunikáció segíthet abban, hogy a másik fél ne érezze magát letámadva, és nyitottabb legyen a változásra.

Fotó: illusztráció/Freepik