Sokszínű programokkal készül idén a Gébárti Regionális Népi Kézműves Alkotóház
Az alkotóház, melyben tavaly vezetőváltás történt, új épületszárnnyal gazdagodott. Ennek megfelelően az eddigi értékeket megőrizve több, új elképzeléssel vágnak bele a 2024-es évbe. Fontos küldetésük, hogy a kihalófélben lévő népi mesterségeket életben tartsák.
Az emberek hozzáállása mindig is kicsit nehezebb volt a népi kultúrához, és nekünk az a célunk, hogy ezt a kultúrát sokkal közelebb hozzuk azokhoz a vendégeinkhez, akik kilátogatnak ide, vagy éppen azokhoz, akik még sosem jártak itt”
- nyilatkozta portálunknak Flaisz Gergő, a Keresztury Dezső VMK igazgatója.
Továbbra is lesz Nyitott műhelygalériák napja, ahol a kézműves bemutatókat népi gasztronómiával színesítik. A február 11-ei, farsangi alkalomra fánksütéssel készülnek. Folytatódnak az időszakos kiállítások, melyeken a tárgyalkotó népművészeten túl a néptánc és a népzene is megjelenik. A hagyományos Prószafesztivál és Pünkösdi Fesztivál mellett 2024-ben egy új rendezvénnyel, a június elsejei májusfa-kitáncolással gazdagodik a kínálat. Első alkalommal szervezik meg a néptáncosok továbbképzését a becsvölgyei Cserta Táncegyesülettel közösen.
Néptáncpedagógusként nyilván megpróbálom becsempészni a programokba a néptáncot, a népzenét. Lesz egy olyan programsorozatunk tavasztól, ahol néptáncot táncolóknak, oktatóknak fogunk egy komplex továbbképzést tartani, ahol megjelenik a tárgyalkotó népművészet, a népzene, a néptánc és minden, ami ide köthető – akár még a népi gasztronómia is
- mondta el Kiss-Molnár István, a Gébárti Regionális Népi Kézműves Alkotóház vezetője.
A népművészeti szakkörök szintén új lendületet kapnak. A kovácsműhellyel az a céljuk, hogy felkerüljenek a szakma hazai térképére. Ahogy minden évben, idén is lesznek kézműves táborok, melyekre az egész országból várnak vendégeket.
Szöveg: Soós Aliz
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg