Pengeélen címmel nyílt kiállítás Gébárton
A tematikus összeállítás képet ad arról, milyen típusú vágóeszközöket használtak egykoron Magyarországon, illetve a Kárpát-medencében. A különféle típusok – többek között a juhászbicskák - magukban hordozzák az eszközök felhasználásának a módját is.
Több ilyen tipizált feladatot is bemutatunk itt a tárlatban, amellett, hogy a kialakulástörténetet is. Többnyire az 1800-as évek végén alakultak ki ezek a mai tradicionális magyar bicskaformák, így például a fejes görbe, ami inkább az Alföldre volt jellemző, a maskara, ami inkább a Dunántúlra, volt jellemző, és hát vannak olyan speciális bicskák is, mint a szegedi halasbicska
- ismertette a részleteket Kiss-Molnár István, Gébárti Regionális Népi Kézműves Alkotóház intézményegység-vezetője.
A kiállítás anyagának nagy része I. Battay Előd gyűjteményéből származik. A válogatás egyik különlegessége, hogy egymás mellett láthatók a régi használati eszközök és mai változataik.
A tradicionális bicskákat kontrasztba helyeztük a modern bicskákkal. Nagyon érdekes, hogy ugyanazzal a technikával és technológiával új alapanyagokat használtak fel, a mai kor szellemének megfelelő formákkal
- mutatott rá Kiss-Molnár István.
A gyűjtemény március 28-ig látogatható. Február 11-én tárlatvezetést rendeznek, amikor a bicskákhoz kapcsolódó históriákat is megismerheti a közönség.
Szöveg: Kolozsvári Ilona
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg