2025.04.03., csütörtök - Buda, Richárd napja
facebook
Keresés
Farsangolás a gébárti alkotóházban

Farsangolás a gébárti alkotóházban

2025. február 24., 12:55
Farsangi Nyitott Műhelygalériák Napját tartottak a Gébárti kézműves alkotóházban. Az eseményen résztvevők busómaszkokat, zajkeltőket és menyasszonybabákat készítettek. Az időszaki kiállításon a „Macskurák, avagy farsangi állarcok” című pályázatra beérkezett alkotásokat mutatták be.

Az intézmény felhívására az általános iskolákból csaknem negyven pályamunka érkezett.

A nyitott műhelygalériák programsorozatnak két évtizedes hagyománya van Gébárton. A mesterségbemutatókon most a télűző szokásokat elevenítették fel.

Mindig az adott időszaknak megfelelő tematikával állítjuk össze a programot. Így most, farsang időszakában igyekszünk a télbúcsúztató minden szegmensét megjeleníteni. Így például a Mohácsra jellemző busóálarcot fogjuk elkészíteni a gyerekekkel. Igaz, hogy nem fából faragjuk, és nem állatvérrel fogjuk festeni, ahogy eredetileg, hanem kicsit egyszerű formában, papírból

- mondta Kiss-Molnár István, a Gébárti Regionális Népi Kézműves Alkotóház intézményegység-vezetője.

A hangkeltők egykor a farsangi mulatság elengedhetetlen kellékei voltak. Segítettek elűzni a telet és egyben a tavasz érkezését köszöntötték. Az újkori változathoz Pozvai Andrea népi-játszóházvezető adott útmutatást. 

Régen fát, vagy pergament használtak, most az újrahasznosítás jegyében kartonból készítjük el, amit fűzvesszővel, kendermadzaggal és fagolyóval egészítünk ki. Ezzel készül ez a kis hangkeltőn. A másikba, amit kisebb gyerekekkel készítünk, abba pedig kukoricát teszünk

- erről már Pozvai Andrea népi játszóházvezető beszélt.

Csuti Tibor fazekasműhelyében a gyermekek agyagból formáztak hűtőmágneseket. „Az én babám lakodalmast játszik” című kiállításhoz kapcsolódva Molnárné Riskó Erzsébet segítségével pedig menyasszonybabákat alkottak. A vendégeket emellett szalagos fánkkal kínálták.

Szöveg: Kolozsvári Ilona

Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg

iMqi7FD2t7o
# Kapcsolódó galériák