Emléktáblát avattak Vajda Lajos tiszteletére
Az emléktábla elkészítését a Zalaegerszeg Kultúrájáért Közalapítvány kezdeményezte. Gyimesi Endre, a szervezet elnöke avatóbeszédében kiemelte: eddig huszonnégy dombormű állításában vettek részt. A mostani alkotással régi adósságot rendeztek.
Nagyon régi adóssága a városnak az, hogy Vajda Lajosnak emléket állítsunk, mert Vajda Lajos immár világhírű festőművész, de szülővárosában alig ismerik, holott megérdemli ez a nehéz sorsú, kiváló avantgard festő, hogy a szülőváros is megbecsülje és emléket állítson neki. Hiszen ma már 50-60 millióért kel el egy-egy képe, és a világon a magyar avantgard művészetet az ő tevékenysége fémjelzi. Nem véletlen az, hogy a Magyar Értéktár része, és a Nemzeti Galéria is több festményét a közelmúltban megszerezte.
A festő-grafikus munkásságáról Kostyál László művészettörténész emlékezett meg, aki úgy fogalmazott: Vajda Lajos a magyar avantgard úttörője és iránymutatója volt.
Vajda Lajos a magyar progresszív művészetnek a legkiemelkedőbb képviselője a XX. század első felében. Az ő művészetével a 30-as években a magyar avantgard az európai művészettel szinkronban volt. Ezt itt Magyarországon annak idején értetlenség fogadta, őt 1928-ban eltanácsolták a képzőművészeti főiskoláról, és kiállításokat is csak magánműteremben, illetve lakásban tudott rendezni.
Vajda Lajos emléktábláját Szabolcs Péter Munkácsy-díjas szobrászművész készítette. A költségeket a Zalaegerszeg Kultúrájáért Közalapítvány és a város önkormányzata közösen finanszírozta.
Szöveg: Frauenhoffer Márta
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg