Zalában is sok kellemetlenséget okoznak nyáron a darazsak
Strandon, virágos kertekben, erdei túrán vagy éppen grillezés közben az udvaron is találkozhatunk a csíkos fullánkosokkal. A méhek és darazsak csípése során olyan méreganyag kerül a szervezetbe, ami az arra érzékenyekre életveszélyes.
A méh és a darázscsípésnél egy idegen fehérje jut a szervezetbe, ami felelős az összes reakcióért, ide értve a normális helyi bőrreakciót gyerekeknél, felnőtteknél egyaránt. A nagyobb, akár 10 centiméter átmérőjű, hatalmas, akár egész végtagra kiterjedő duzzanatért és az anafilaxiás sokkért is felelős, ami azonnali beavatkozást igényel
- részletezte Dr. Bába Marianna háziorvos.
Jelenleg az allergiát előzetesen nem lehet megállapítani, ezért kulcsfontosságú, hogy mi történik a csípést követő percekben.
A súlyos allergiás reakció vagy rögtön kialakul vagy második alkalommal. Amikor első csípésnél ilyen túlzott bőrreakció jelentkezik, akkor a valószínűsége nagyon nagy, hogy ebből egy ilyen súlyos állapot alakuljon ki, sajnos ez csak a csípéssel derül ki.
A tünetek általában a csípést követő első fél órában jelentkeznek. Az enyhébb panaszokat a hideg vizes borogatás és jegelés csillapítja, súlyosabb esetben azonban azonnal orvoshoz kell fordulni.
Ami egy komolyabb és figyelmeztető jel, az már a csípést követően egy 10 cm vagy annál nagyobb hatalmas lángvörös duzzanat, hidegrázással, lázzal járhat és nagyon ijesztő állapot. Ez jele annak, hogy második csípés alkalmával anafilaxiás reakció fordulhat elő.
A szakemberek a strandra járó allergiásokat óvatosságra intik. Javasolják, hogy italokat csak átlátszó pohárból vagy dobozból fogyasszanak. Így elkerülhető, hogy az édes italokba belerepülő darázs vagy méh szájon keresztül a szervezetbe kerüljön és bajt okozzon.
Szöveg: Nagy Jenő
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg